Türk Hukukunda haberleşme özgürlüğünün sınırları
Limit of the comminication freedom in Turkish Law
- Tez No: 263908
- Danışmanlar: PROF. DR. FARUK TURHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Çağdaş ve modern hukukta; suçların önlenmesi ve işlenen bir suçun tüm delilleriyle ortaya çıkarılarak gerçeğe ulaşılması ve bu şekilde sosyal düzenin korunması için, haberleşme özgürlüğüne getirilen sınırlama ile kişinin hak ve özgürlüklerine gösterilmesi gereken saygı arasında bir denge kurulması zorunludur. Bu dengeyi sağlayacak esas güvenceler de, Anayasamızda ve ilgili yasalarda yer almaktadır. Bu çalışmada demokratik bir ülkede haberleşme özgürlüğünün sınırlarının neler olduğu tespit edilerek, haberleşme özgürlüğüne getirilen sınırlamalar ile kişilerin yasalarla korunan hak ve özgürlükleri arasındaki ilişkinin ortak bir paydada birleştirilmesi amaçlanacaktır.Bu tez çalışmasında haberleşme özgürlüğünün 1982 Anayasa'sında (AY) ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nde (AİHS) ifade bulma şekli, bu hak ve özgürlüğün kullanımına ve sınırlanmasına yönelik olarak uygulanan yasal mevzuat, haberleşme özgürlüğünün demokratik bir toplumda özel hayatın gizliliği ilkesi çerçevesinde artan önemi ve bu bağlamda son zamanların gündem konusu olan telefon dinleme olayları ışığında iletişimin tespiti olgusunun Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin kararları ışığında ülkemizdeki görünümü ele alınacaktır.
Özet (Çeviri)
Communication freedom is a very important individual freedom guaranteed by the Turkish constitution with defined restrictions. While this freedom is crucial in a modern society, it can be restricted under certain circumstances determined by laws and regulations. In modern law, in order to prevent crimes and gather the evidence of a crime committed so that social order is achieved, there needs to be a balance between the restrictions imposed on the individual communication and the use of the rights assured. The assurance of this balance is provided by the constitution and laws.In this study, first, the limits of communication freedom are determined, and the relationship between the limitations on communication freedom and the use of communication rights is discussed. The way the law regarding to the use of communication rights is worded in the 1982 Turkish Constitution and the European Court of Human Rights is examined. Also, the importance of communication freedom and the protection of private life in a democratic society are highlighted, and laws and regulations on the use of and limitations on communication rights are examined. Finally, all these issues and controversial private phone call tappings in Turkey in this manner are discussed in the light of the European Court of Human Rights decisions.