Savunma sanayinin gelişimi ve Türkiye'de savunma harcamalarının ekonomik etkileri
Development of defense industry and effects of defense expenditure of Turkey
  1. Tez No: 263907
  2. Yazar: RAMAZAN ZENGİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERPİL AĞCAKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Bölümü
  12. Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Savunma sanayii; Ülkenin silahlı kuvvetleri için taktik, stratejik ve savunma amacına yönelik silah sistemleri ve donanımlarını tasarlayan, geliştiren ve üreten, özellikle yatırım malları üreten sanayii dalları olmak üzere, diğer bütün ekonomik faaliyet alanları ile iç içe olan özel ve kamu mülkiyetindeki işletmeler topluluğudur.Bölgesinde güçlü bir ülke olmak isteyen Türkiye bu amacına ulaşmak için, güçlü bir savunmanın paralelinde hem güçlü bir ekonomiye hem de siyasi güce sahip olma zorunluluğunun bilincindedir. Bulunduğu konum, çevresindeki ülkeler ve gelişen olaylar itibariyle Türkiye, savunmasına ayrı bir önem vermek zorundadır. Güçlü bir savunma için, güçlü bir teknolojik donanım ve yazılıma sahip olmak günümüz silahlı kuvvetlerinin en temel hedeflerinden biridir. TSK'nin caydırıcılık ve etkinlik sağlayabilmesi için, teknolojik olarak üstün silah ve teçhizata sahip olması gerekmektedir. Bunun içinde teknolojiye sahip olma yöntemlerinden dışarıdan satın alım ve teknoloji transferi yerine ARGE'ye dayalı yöntemler seçilmelidir.Türkiye'de savunma harcamalarının gelişim etkilerinin ne olduğunun tespiti amacıyla hazırlanan bu çalışmada; savunma harcamalarına ilişkin genel bilgilere, dünya savunma harcamalarına, Türkiye'de savunma harcamalarının genel durumuna ve finansman kaynaklarına, savunma sanayine, Türk savunma sanayi ve savunma harcamalarının ekonomik etkilerine, savunma harcamaları-büyüme ilişkisi üzerine ileri sürülen farklı görüşlere, bu ilişkinin izahı amacıyla oluşturulmuş modellere ve son olarak Türkiye'de savunma harcamalarının gelişimine yer verilmiştir.Sahip olunan kaynaklar sınırlı iken, ihtiyaçlar sonsuzdur. Bunun için, dikkat edilmesi gereken konu, kaynakların doğru alanlara, gereken miktarlarda tahsis edilmesidir. Bu da, doğru finansman tekniklerinin seçilmesi ile gerçekleşecektir.
Özet (Çeviri)
Defense industry; privately and publicly-owned group procedures, which work for the armed forces of a country in order to design, develop and procedure defense systems, and equipments with the purpose of strategy, tactic and defense.Turkey, which wants to be a powerful country in its region, knows the truth that she must have a powerful economy, a powerful defense and political power. Turkey must give special emphasis to possess a powerful defense because of its location, neighboring countries and events. To have a powerful defense, it is inevitable to have modern weapon systems and software. Turkish Armed Forces needs arms and equipments which has technological superiority to provide dissuasive and effectiveness. Because of that, R&D base acquisition method must be chosen, instead of outsourcing and technology transfer methods.In Turkey, defense spending growth effects of what was identified for the purpose of preparing this study, defense expenditures, general information, world defense expenditures in Turkey, defense spending overall situation and its financial resources, defense industry, the Turkish defense industry and defense spending economic impact of defense spending over-growth relationship put forth different opinions, this relationship has been formed for the purpose of explaining the model and finally to the development of defense expenditures in Turkey are given.While the sources are limited, the needs are unlimited. Because of that sources must be allotted to accurate areas with required amounts. That can be achieved by choosing the accurate finacial methods.