Ceza Hukukunda Haberleşmenin Gizliliğini İhlal Suçları
The Crimes Of Violation Of Communication Confidentiality In The Criminal Law
- Tez No: 317375
- Danışmanlar: PROF. DR. NUR CENTEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 383
Özet
Belirli sayıda ya da sınırlı sayıda kişi arasında gerçekleşen haberleşme kural olarak gizlidir. Günümüzde gelişen teknolojinin getirdiği teknik yöntemlerin sağladığı kolaylıklarla özel hayatın bir parçasını oluşturan haberleşmenin gizliliğinin ihlaline yönelik olarak hukuka aykırı müdahaleler yaygınlaşmıştır. Bireyin özerk ve bağımsız şekilde hareket ederek kendi belirlediği kişilerle dilediğince haberleşebilmesi için dışarıdan, toplumdan veya devletten gelebilecek kontrol ve baskılara karşı özel hayattın gizliliği hakkının dolayısıyla haberleşme özgürlüğünün korunması gerekmektedir. Haberleşmenin gizliliği hakkı, bir insan hakkı olarak özel hayatın gizliliği kapsamında kabul edilerek korunmuştur. Haberleşme özgürlüğünün korunması, hem haberleşmenin engellenmemesini hem de haberleşmenin gizliliğinin korunmasını gerektirir.Ulusal hukukta yasalar, uluslararası hukukta sözleşmeler yapılarak özel hayat ve haberleşme özgürlüğü, teknolojinin olumsuz etkilerine, kişilerin ve devletin keyfi müdahalelerine karşı korunmaya çalışılmıştır.Çalışmamızda özel hayat ve haberleşmeye saygı hakkının uluslararası belgelerde düzenlenmesine değinilerek, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin (AİHS) ve uygulamasının iç hukukumuza yönelik etkilerinin yol gösterici olması sebebiyle de, özellikle AİHS'nin 8. maddesinin sağladığı koruma Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararları çerçevesinde değerlendirilmiştir.5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nun 132. maddesinde haberleşmenin gizliliğini ihlal başlığı altında üç ayrı suç düzenlenerek ?kişiler arasında haberleşmenin gizliliğinin ihlal edilmesi?, ?kişiler arasındaki haberleşme içeriklerinin ifşa edilmesi?, ?kişinin kendisiyle yapılan haberleşmenin içeriğini diğer tarafın rızası olmaksızın alenen ifşa etmesi? fiilleri cezalandırılmaktadır. Haberleşmenin gizliliğini ihlal suçlarını ceza hukuku sistemimizde hukuki olarak incelediğimiz tezimizde, suçların benzer suçlarla farkı ortaya konulduktan sonra, unsurları, nitelikli halleri, özel görünüş şekilleri, yaptırım, muhakemeye ilişkin kurallar ve zamanaşımı konuları ele alınarak bazı mevzuat değişiklikleri önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Communication between a specific or limited number of people is, in principle confident. At the present day with the facilities of the developing technologies? technical methods, it has become widespread to commit illegal offence aganist the confidentiality of communications which is a part of private life. It is required to protect the freedom of communications aganist the control and pressure coming from the exterior, society or state, to enable an individual to autonomously and independently act and freely communicate as he/she wishes with the people he/she intends to communicate. Right of communication confidentiality has been protected within the context of secrecy of private life. Protecting the freedom of communications involves both not preventing communications and protecting the freedom of communications.Private life and freedom of communications have been tried to be protected aganist the negative influence of technology, arbitrary interference of the individuals and the state by making laws in national law and treaties in international law.In our research, we have investigated the regulation of private life and respect for communications in the international documents, since the European Convention on Human Rights (ECHR) and its execution are guidelines for our domestic law, especially the protection provided by ECHR?s 8th article has been investigated within the framework of the judgments of the European Court of Human Rights.Three separate crimes were regulated in the 132th article of Turkish Penal Code Law No. 5237 under the title of violations of freedom of communications and the acts of ?violation of communication confidentiality between individuals?, ?disclosure of contents of communication between individuals? and ?open disclosure of contents of communication of oneself without the approval of the opposite party? were punished. In our dissertation where we legally examined the crimes of violation of communication confidentiality, we stated the differences of similar crimes and analysed components, aggravated states, special apprearances, procedure related to judgment and statute of limitations by proposing some legislation changes.