Bir Gazavat-nâme türü olarak Hüseyin Behcetî'nin Mi'Râcü'z-zafer adlı Zafer-nâmesi (h.1088/m.1678) (1-101. varaklar arası)
Hüseyin Behceti?s work called ? Mi?racü?z Zafer? As a Kind of Gazavat-name (h.1088/m.1678)(between 1-101)
  1. Tez No: 263912
  2. Yazar: FİLİZ DUMAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUAMMER GÖÇMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, Türk Dili ve Edebiyatı, History, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk İslam Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 433
Özet
XVII. yüzyıl Osmanlı tarihçilerinden Hüseyin Behcetî'nin Zafer-nâme'si (Mi`râcü'z-Zafer) Süleymaniye Kütüphanesi Esat Efendi Bölümü 2368'de kayıtlıdır. Eser, H. 1088 / M. 1678 yıllarında IV. Mehmed'in cülûsundan başlayarak Köprülü Mehmed ve oğlu Fâzıl Ahmed Paşaların fetihleri ve zaferleri hakkında kısa, Merzifonlu Kara Mustafa Paşa'nın Çehrin Seferi ile ilgili ayrıntılı bilgiler içerir.Çalışmamızda; Türklerde gaza kültürü ve cihad anlayışı, eserin yazıldığı dönemin siyasî olayları ve Çehrin Seferi'nin edebiyatımıza yansımaları hakkında bilgi verilmiştir. Ayrıca Osmanlı tarih yazıcılığı ve tarih yazıcılığında kullanılan türlerin mukayesesi yapıldıktan sonra bu alanda yazılan eserlerin bir listesi sunulmuştur. Eserin yazarı Hüseyin Behcetî'nin hayatı ve Hüseyin Behcetî'yi etkileyen kişiler hakkında bilgi verilmiş, yazarın eserleri tanıtılmıştır. Mi`râcü'z-Zafer'in transkiripsiyonu üzerinden eserin şekil ve içerik olarak tetkiki yapılmıştır. Eser yüz seksen varaktan oluşmaktadır. Çalışmada eserin vr. 1a-101a arasındaki transkripsiyonu verilerek tezin muhtevası oluşturulmuş ilgili kişilerin istifadesine sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The work ?Zafer-nâme? of Hüseyin Behçet who was one of the XVIIth Century Ottoman Historions is recorded in number 2368 of Esat Efendi department in Süleymaniye Library. This work includes a brief information about the conquests and the victory of Köprülü Mehmed and his son Fazıl Ahmed Pasha starting from IV. Mehmed?s enthronement and also includes a detailed information about Merzifonlu Kara Mustafa Pasha?s Cehrin voyage.In our work,The informations about gaza culture and Jıhad concept in Turks and the political events of the period and finally the reflection of Cehrin voyage to our literature are given. Besides, after the comparison of Ottoman History clerkship and the kinds used in History clerkship is made, a list is presented containing the Works written in this field. And also informations about the life of the writer Hüsyin Behçeti and the people effected him are given and the work of the writer is introduced. The sape and the content of the work are inspected over Mi?racü?z-Zafer?s transkription. In this work, by giving the trnskription between 1a-101a, the content of the thesis is formed and presented to the related people.