Gazavat-nameler ve Nabi'nin Fetih-name-i Kamaniçe adlı eserinin metni
- Tez No: 63591
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İLHAN GENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
17. yüzyılın ünlü şairlerinden Yusuf Nâbinin Fetih-nâme-l Kamaniçe adlı eseri, gazavât-nâme türünün seçkin örneklerindendir. Gazavât-nâmeler üç şekilde kaleme alınmakladır: a. Belli bir seferi veya zaferi konu edinenler, b. Bir padişahı veya devrini konu edinenler, c. Ünlü bir komutanı ve yaptıklarını konu edinenler. Nâbinin Fetih-nâme-i Kamaniçe'si bunlardan birincisine ait bir örnektir, Nâbî bu eserinde; IV. Mehmed (Avcı) devrinde Lehistan'a (Polonya) yapılan seferi (1672) ve Kamaniçe Kalesinin (şimdi Ukrayna'daki Kamanec-Podolsky adlı şehir) fethini manzum- mensur karışık olarak kaleme almıştır. Fetih-nâme-i Kamaniçenin dört nüshaya göre karşılaştırılmasının yapıldığı bu çalışma üç bölümden oluşmaktadır: Giriş bölümünde; Nâbinin hayatı, edebî şahsiyeti ve eserlerinden bahsedilmekte, Nâbî bütün yönleriyle tanıtılmaktadır. I. bölümde; gazavât-nâme türü hakkında genel bilgi verildikten ve değerlendirme yapıldıktan sonra, gazavât-nâme yazan şairler kronolojisi (bu türe ilk örneklerin verildiği) II. Murad devrinden başlamak suretiyle (her padişah devri ayrı ayrı belirtilerek) sırasıyla verilmiştir. II. bölümde; öncelikle IV. Mehmedin Lehistan Seferi (sebep-sefer-sonuç) üzerinde durulmuş, bu sefere ait harita, kroki ve şekiller gösterilmiş, Kamaniçe'nin fethiyle ilgili olarak yazılmış diğer eserlerden bahsedildikten sonra da, Nâbfnin eseri Fetih-nâme-i Kamaniçe'nin nüshaları değerlendirilmiş, konusu belirtilmiş ve dil-üslüp özellikleri üzerinde durulmuştur. Daha sonra eserin metni dört nüsha karşılaştırılarak verilmiş ve nüshalar arasındaki farklar“Nüsha Farkları”başlığı altında belirtilmiştir.“Sonuç”başlığı allında Nâbî ve eseri hakkında genel bir değerlendirme yapılmış; şahıs ve yer adları“Dizin”iyle de çalışma tamamlanmıştır. in
Özet (Çeviri)
ABSTRACK Fetih-nâme-i Kamaniçe (The Epfc of the Conquest of Kamaniçe), w»itten by Yusuf Nâbî. öne of the renovvned Ottoman poets of the seventeeih century - is öne of the most exclusive examples of a“gazayat-nâme”(a tong narrative herote poem). There are three majör types of“gazavât-nâme”s: a.Those Ihat describe an important Ottoman march into a foreign country ör a conquest of a foreign fortress b.Those that teli about a Sultan's life ör significant events happened in his period c.Those that portray a successful Army commander and his accomplishments NâbTs Fetih-nâme-i Kamaniçe is a good exampfe to the first category. in this work Nâbî depicts an Ottoman march of 1672 made irrto the hintertand of Poland (then Lehistan) during the throne of Mehmed IV (the Hunter), and describes the conquest of the fortress of Kamaniçe (the city named Kamartec-Podolsky in Ukraine now) in the form of an epte. This resarch paper is basically composed of three parts vvhich compare and contrast in detail the existing four different copies of Nâbfs vvork. in the introduction, life of Nâbî, his poetic style and majör vvorks are discussed. in other words, a complete informatfon about the poet is provtded. in the first part, along wrth a general 'mformation about“gazavat-name”s, a chronology of poets wno wrote“gazavat-nâme”s beginn'mg from the period of Murad II - then the first examples of“gazzavvât-nâme”s vvere vvritten - for the period of each succcession of Ottoman Sultan. in the second part, firstly Mehmed IVs reasons for the march irrto Poland are discussed, and some Fıgures, sketches and a map showing the course of this march vvere given. Secondly, after having examined the other vvorks concerning the conquest of Kamaniçe fortress, the four copies of N3bTs Fetih-nSme-i Kamaniçe vvere thoroughly analyzed in terms of theme, style and form. Thirdly, these copies vvere also compared on the textual basis. The differences v/ere included, however, in a seperafe section wfth the tftte °Nüsha Farkları" (Differences Among the Copies). in conclusion a general information was provided about Nâbî and his vvork. Finalry, this paper was completed vvfth an index induding the names of peopte amJ places appeared throughout this study.