Üniversite öğrencilerinde dindarlık ile başarı algısı arasındaki ilişki üzerine bir araştırma (MAKÜ örneği)
A study on the relationship between religiosity and academic achievement at university students (MAKÜ example)
- Tez No: 263914
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HABİL ŞENTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu araştırmanın amacı, üniversite öğrencilerinde dindarlık ve başarı algısı ilişkisini tespit etmektir. Araştırmanın örneklemi Burdur'da öğrenim görmekte olan öğrencilerden, seçkisiz örneklem yoluyla seçilen, 256 kız ve 164 erkek olmak üzere 420 öğrenciden oluşmaktadır. Araştırmada, dindarlığı ölçmek için ?İslami Dindarlık Ölçeği?, başarıyı ölçmek için, öğrenci ifadeleri ve bilgileri kullanılmıştır. Elde edilen veriler SPSS 11 paket programı kullanılarak, araştırmacı tarafından analiz edilmiştir. Beklentimizle uyumlu olarak dindarlık ve başarı eğilim arasında bazı ilişkiler elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to examine the relationship between religiosity and academic achievement at university students. The sample group of this study consisted of 420 students who were randomly selected from various faculties and high schools in Burdurr, Turkey, 256 of whom were females and 164 males. In this study, to evaluate the religiosity `Islamic Religiousity Scale?;to evaulate the academic achievements, studens? records and information were used. The collected data were analyzed by the researcher using SPSS 10.1 package programme. As predicted, we found some relationships between religiosity and academic achievement.