Küreselleşme ve ulusal egemenlik üzerine etkisi
Globalization and its effects on national independence
  1. Tez No: 263937
  2. Yazar: CAN EKİZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TUNCAY CEYLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Bölümü
  12. Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 258
Özet
Bu araştırmanın amacı, küreselleşme olgusunu farklı yönleriyle analiz ederek; ulusal egemenlik üzerine etkilerini ortaya koymaktır.Araştırmada konunun uzmanı olan yerli ve yabancı bilim adamlarının eserleri, temel kaynaklar olarak kullanılmıştır.Çalışmanın temelini; küreselleşme ve egemenlik kavramları oluşturmuştur; küreselleşmenin devletlerin ulusal egemenliklerini kullanmada ortaya çıkardığı sorunlar irdelenmiştir. Faydalanılan eserler doğrultusunda küreselleşme olgusunun tarihi gelişimi; ekonomik, siyasal, kültürel, hukuki, ideolojik ve teknolojik boyutları ele alınmıştır. Yine egemenlik kavramının ulusal egemenlik haline gelişi ve günümüzdeki egemenlik anlayışı ortaya konulmuştur. Bu bilgiler ışığında küreselleşmenin ulusal egemenlik üzerine etkileri; siyasal, ekonomik, kültürel, hukuksal, ideolojik ve teknolojik yönleriyle değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to analyze globalization in different respects and demonstrate its effects on national independence.Works of native and foreign scholars who are experts of the issue are used as basic sources.The basic concepts of the study are globalization and independence. Problems that emerge due to the use of natiindependence of states by globalization are examined. Historical development of globalization and its economic, political, cultural, legal, ideological and technological dimensions are handled. The prpcess in which independence turned into national independence as well as present understanding of independence are explored. In the light of the information gathered, effects of globalization on national independence are evaluated with its economical, political, cultural, legal, ideological and technological aspects.