Tersine lojistik ağ tasarımında karma tamsayılı programlama modeli ve ambalaj atıkları geri dönüşümü için bir uygulama
The mixed integer programming model in reverse logistics network design and an application for the packing wastes recycling
  1. Tez No: 263945
  2. Yazar: ÜMRAN ŞENGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. SİBKAT KAÇTIOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, İşletme, Environmental Engineering, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sayısal Yöntemler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sayısal Yöntemler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 282
Özet
Çalışmanın amacı, Erzurum da ambalaj atıklarının geri dönüşümü ile ilgili tersine dağıtım sisteminin planlanması ve işleyiş etkinliğinde karar almayı desteklemek için bir karma tamsayılı programlama modeli geliştirmektir.Çalışmada, tedarik zinciri ve lojistik kısaca tanıtıldıktan sonra, lojistiğin bir alt dalı olan tersine lojistik hakkında bilgi verilmiştir. Tersine lojistiğin genel özellikleri, ağ yapısı ve türleri üzerinde durulmuş daha sonra katı atık yönetimi ve geri dönüşüm, ambalaj atıklarının geri dönüşümü ve karma tamsayılı programlama açıklanmıştır.Model altı farklı senaryo için LINGO optimizasyon programıyla çözülmüştür. Her senaryo için optimum toplama ayırma tesisi ve geri dönüşüm tesisi kapasite ve konumu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study that is mixed integer programming model was developed to support decision making for effective design and operation of a reverse distribution system associated with packing waste recycling.In this study, after the concept the supply chain and logistics was described shortly, knowledge about Reverse Logistics, which is a sub branch of logistics is presented. General logistics of reverse logistics, reverse logistics network design and types were emphasized after solid waste management, recycling, recycling of the packing wastes and mixed integer programming was told.The model was solved for six scenarios with the LINGO optimization program and optimum capacity and locations of collection separation facilities and recycling facilities were found for six scenarios.