Fosfat seçici elektrot geliştirilmesi ve toprak örneklerine uygulanması
Development of phosphate selective electrode and its applications for soil samples
- Tez No: 263948
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM IŞILDAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Bölümü
- Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmada; kobalt metal toz, katı hal kontakt iyon seçici elektrotların yapısında aktif bileşen (iyonofor) olarak kullanıldı.Kobalt metal toz kullanılarak hazırlanan katı hal kontakt elektrotların, diğer iyonlar yanında H2PO4- iyonlarına karşı seçici olduğunu gözlendi. Elektrotların H2PO4- iyonlarına karşı durgun ortam potansiyometrik performans özellikleri bilgisayar kontrollü ölçüm sisteminde test edildi. 1,0x10-5 ? 1,0x10-2 M aralığında H2PO4- iyonlarına doğrusal cevap sergileyen elektrotların tayin limiti 8,3x10-6 M olarak belirlendi. Hazırlanan elektrotların cevap zamanının ortalama 33 saniye olduğu ve yüksek derişimlere doğru gidildikçe bu sürenin daha da kısaldığı gözlendi. Elektrotlar, H2PO4- iyonuna karşı performanslarında bir değişim olmaksızın 15-20 kez kullanıldı. Elektrotların pH çalışma aralığının 4-6 arasında olduğu ve bu aralıkta tekrarlanabilir sonuçlar verdiği gözlendi. H2PO4- iyonlarının rutin tayini için, katı hal kontakt kobalt metal toz H2PO4- seçici elektrodun mikro ölü hacime sahip hareketli ortam akış hücresi hazırlanarak akış enjeksiyon analizinde dedektör olarak kullanıldı. Kobalt metal toz kullanılarak hazırlanan katı hal kontakt H2PO4- seçici elektrotlar, gerçek numune analizlerinde başarı ile uygulandı.
Özet (Çeviri)
In this work, cobalt metalic powder as an ionofor in the all solid state ion selective electrodes were used.All solid state electrodes prepared using cobalt metalic powder were found to be selective towards H2PO4- among the other tested ions. The steady state performance characteristic of the prepared electrodes were tested using computer controlled potentiometric system. It is found that sensors exhibited a linear response towards H2PO4- ions in the concentration range of 1,0x10-5 ? 1,0x10-2 M and detection limit was 8,3x10-6 M. The response time of the prepared electrodes was around 33 s. Electrodes were used for 15-20 times without losing their performance toward H2PO4- ions. The working pH range of the electrodes were found to be between 4 and 6, and the results were repeatable in this range. All solid-state cobalt metalic powder H2PO4- selective electrodes were used for the routine analysis of H2PO4- ions. Low dead volume micro sized flow through cell of the all solid state contact cobalt metalic powder H2PO4- selective electrode was manufactured and used as a detector in the flow injection analysis. All solid state H2PO4- electrodes prepared using cobalt metalic powder carried out successfully for real samples analysis