Liberalizasyon ve ekonomik büyüme ilişkileri: Bir kısım Latin Amerika ve Güney Doğu Asya tipi ülkelerin karşılaştırılması
Liberalization and economic growth relationships: part one type of Latin American and South East Asian countries comparasion
- Tez No: 263949
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. Ş. MUSTAFA ERSUNGUR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
- Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 223
Özet
Bu çalışmanın amacı, ekonomilerin nihai hedefi olan ekonomik büyüme konusunda gelişmekte olan bazı ülke gruplarının izlediği ekonomik politikaları incelemek ve sonuçları karşılaştırarak analiz yapmaktır. Uzun dönemde ulusal gelir veya kişi başına düşen gerçek gelir artışı olarak kısaca tanımlanabilen ekonomik büyüme konusunda, klasiklerden önce XV. yüzyıla dayanan teoriler geliştirilmiştir. Literatürde Klasik büyüme teorisiyle başlayıp, modern büyüme teorileri, Neoklasik büyüme teorileri ve nihayet günümüzde içsel büyüme teorileri mevcut dönemin özellikleri etrafında ekonomik büyüme olgusu açıklanmaya çalışılmıştır.Çalışmaya model olarak Güney Doğu Asya ve Latin Amerika tipi ülkelerin seçilmesine, ekonomik büyümeyi sağlamada izledikleri yolların farklı olmaları neden olmuştur. Özellikle Güney Doğu Asya ülkelerinin ?mucize? olarak nitelendirilen kalkınma süreçlerinde, Latin Amerika ülkeleriyle aralarındaki asıl farkın, uyguladıkları liberal dış ticaret politikalarından kaynaklandığı ifade edilmektedir. Her iki ülke grubu için liberalizasyonun ekonomik büyüme üzerindeki etkilerini ölçmek üzere, seçilen bazı değişkenler yardımıyla ekonometrik analiz uygulanmakta ve sonuçlar benzer çalışmalarla karşılaştırılarak değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the economic policies of certain developing country groups followed about the economic growth which is the ultimate goal of economies and to analysis the results by comparing them. As for the economic growth which can be briefly defined as the national income or real increase in the income, some theories were developed which go back to 15th century before the classics. In the literature review, beginning with classical growth theory, the modern growth theories, neoclassical growth theories and finally contemporary internal growth theories within the framework of the current period?s characteristics, the phenomenon of economic growth is attempted to examine.The reason why the Southeast Asian and Latin American countries were taken as the model in the study is the diverse ways that they followed to provide the economic growth. Especially, in the development process of the Southeast Asian countries which is widely called ?miracle?, it is stated that the actual difference than the Latin American countries comes from the liberal foreign trade policies. To measure the effects of liberalization on the economic growth in both country groups, econometric analysis was conducted and the results, by means of certain variables, were compared with similar studies indicated and finally evaluated.