Hasan Tahsin Uzer'in mülki idareciliği ve siyasetçiliği
Hasan Tahsin Uzer: As governor and parliamentarian
  1. Tez No: 263953
  2. Yazar: MUSTAFA ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELAMİ KILIÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
  12. Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 367
Özet
29 Ağustos 1877'de Selanik'te doğan Tahsin Bey, Hacı İbrahim Efendi ve Hatice Hanım'ın oğludur. 19 yaşında, Pürsiçan Nahiye Müdürlüğü'ne tayin edilir.Sırasıyla, Pürsiçan, Çiç, İkinci defa Pürsiçan, Ağustos nahiyeleri müdürlüklerinde bulunduktan sonra sırasıyla; Yenicevardar Kaymakam Vekilliği, Razlık, Gevgili, Florina, Kesendire ve Selanik Merkez kaymakamlıklarında bulunur. 1910'da atandığı Drama Mutasarrıflığı görevinden 1912'de azledilir. Yine aynı yıl Beyoğlu Mutasarrıflığı'na tayin edilir. Bursa Vali Vekilliği'nde bulunan Tahsin Bey, 1913'de Van Valiliği'ne tayin edilir. Ardından tayin edildiği Erzurum Valiliği'nde, 3'üncü Ordu'nun iaşe hizmetini yürütür. Ermeni tehcirinde Ermenilere oldukça insancıl muameleler yapar.Daha sonra merkezi Şam'da olan Suriye Valiliği'ne tayin edilen Tahsin Bey, 1918 yılında Aydın Valiliği'ne atanır. Aynı yıl valilikten azledilir.1919'da Osmanlı Meclisi Meb'usanı'na İzmir Milletvekili olarak seçilir. 1920'de Malta'ya sürgüne gönderilen Tahsin Bey, Malta dönüşünde Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne Birinci Dönem İzmir Milletvekili olarak girer. İkinci Dönem'de Ardahan, Üçüncü Dönem'de Erzurum, Dördüncü Dönem'de Konya, Beşinci Dönem'de Erzurum Milletvekili olarak Meclis'te bulunur.1935 yılında Üçüncü Umumi Müfettişlik görevine atanan Tahsin Bey, 1939 yılında ölünceye kadar bu görevde bulunur.Görevleri esnasında, başarılarından dolayı birçok madalya, nişan ve rütbe ile ödüllendirilen Tahsin Bey, Fransızca ve Bulgarca bilmekteydi. Hatice Mediha Hanım'la evlenmiş, iki oğlu ve iki kızı olmuştur. 5 Aralık 1939'da hayatını kaybetmiştir.
Özet (Çeviri)
Tahsin Bey, born on the 29th of August 1887 in Selonika, is the son of Hacı İbrahim Efendi and Hatice Hanım. He is appointed for Pursican Region Administration in 1877.In chronological order he works as the administrator of Pürsiçan, Çiç, secondly Pürsiçan, Ağustos Regions then again in order, works as Yenicevardar district representative head official, Razlık, Gevgili, Florina, Kesendire and Selonika districts head official. In 1912 he is fired from head official of Drama, which he was appointed in 1910. He is appointed as the head official of Beyoğlu in 1912. Tahsin Bey was assigned as representative governor of Bursa, Tahsin Bey in 1913 appointed as Van Governor. Then he was appointed as Erzurum Governor where he deals with the supply of the Third Army. During Armenian exile he treats them decently.Then appointed as Syria Governor based in Damascus, and just for a short while later assigned as Aydın Governor. He is taken from Aydın Governor in 1918.He is chosen for the Ottoman National Assembly from İzmir. Tahsin Bey is exiled to Malta and returns to Anatolia and as a member attends the First Period Great Turkish National Assembly. In the Second Period as deputy of Ardahan, in the Third Period as Erzurum member, in the Fourth Period as Konya member, in the Fifth Period as Erzurum member he exists in the assembly.Tahsin Bey was assigned as Third General Inspector, worked in this position/title till his death in 1939.During his assignments due to his success, he is awarded with many medals, signs and ranks, knows French and Bulgarian. Tahsin Bey married Hatice Mediha Hanım and had two sons and two daughters. On the 5th of December 1939, he lost his life.