Ortaöğretim kurumlarındaki öğrencilerin saldırganlık davranışlarının sosyolojik analizi: Erzurum örneği
The sociological analysis of the secondary education students? aggressive behaviors
- Tez No: 263963
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YILDIZ AKPOLAT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Bölümü
- Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 201
Özet
Erzurum il merkezinde 5 orta öğretim kurumu örneklem seçilerek uyguladığımız bu çalışmanın amacı; orta öğretim öğrencilerinin saldırganlık davranışlarının psikolojik faktörler konu dışında tutularak, sosyolojik nedenlerini saptayabilmektir. Saldırganlığın ailenin eğitim düzeyi, gelir seviyesi, mesleği gibi sosyo-ekonomik özellikleriyle ilişkisi araştırılmaktadır. Anket iki bölümden oluşmaktadır: Birinci bölümde katılımcı öğrencilerle ilgili birtakım sosyolojik veriler edinilmeye çalışılmış, ikinci bölümde saldırganlık ölçeği kullanılarak öğrencilerin saldırganlık davranışı göstermeye eğilimleri saptanmaya çalışılmıştır. Son bölümde ise öğrencilerin boş zamanlarını nasıl geçirdiklerine dair veriler elde edilmeye çalışılmıştır. Anket Erzurum il merkezinde küme örnekleme yoluyla belirlenen beş belediyeyi temsilen seçilen beş lisede, toplam 432 öğrenci üzerinde uygulanmıştır. Öğrenciler Lise 1,2 ve 3. Sınıflarda okumaktadırlar.Araştırma sonuçları SPSS 16.00 istatistik paket programı vasıtasıyla analiz edilmiştir. Elde edilen verilerin analizi, saldırganlık eğilimlerinin diğer değişkenlerle ilişkisini tespit etmek amacıyla, T Testi, Z testi Mann Whitney U Testi, Kruskal Wallis Testi, Spearman Sıra Korelâsyonu kullanılarak yapılmıştır.Araştırma sonucunda öğrencilerin saldırganlık eğilimlerinin; öğrencilerin cinsiyeti, sınıf düzeyi, izlemeyi tercih ettikleri film türü, TV programları, hayattan memnuniyet düzeyleri, boş zamanlarında kitap okumayı, kültür sanat faaliyetlerine katılmayı, spor yapmayı ve internette vakit geçirmeyi tercih etmeleri ile arasında anlamlı farklılıklar olduğunu göstermiştir. Bunun yanında diğer sosyo-ekonomik değişkenlerin, öğrencilerin saldırganlık eğilimleri ile ilişkisi tespit edilmemiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the sociological reasons for the secondary education students? aggressive behaviors excluding the psychological factors. The subjects of the study are five secondary school students in Erzurum city center.In the study, the relationship between the aggressive behavior and the socio- economic status of the parents including the educational level, monthly income, and job status is investigated. The questionnaire consists of two parts: in the first part some sociological data about the participant students were collected, in the second part, students? aggression tendencies using aggression scale were attempted to determine.Finally, some implications about how students spend their spare times were aimed to reach. The questionnaire was applied by cluster sampling, totally 432 students in five high schools representing five municipalities were applied. These students are taught at the first, second and third years.Results were analyzed via SPSS 16.00 statistical program. As for the analysis, t-test, Z test, Mann Whitney U Test, Kruskal Wallis Test, and Spearman ?order correlation were used.Findings show that there are statistically significant differences between the students? aggression tendencies and their gender, educational level and their preferences of movies, TV programs, life satisfaction, books to be read, joining cultural and social activities, sports activities and using internet. Further, it is seen that there are no significant differences between the other socio-economic variables and students? aggression tendencies.