Otel işletmelerinde işçilik maliyet kontrolü ve Marmaris Bölgesinde bir uygulama
Labor cost control in hotel operations and an application in Marmaris
- Tez No: 263974
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MAHMUT DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Turizm, bugün geçmişte olduğundan çok daha önemli bir sektör haline gelmiştir. Sağladığı ekonomik getiri, istihdam olanakları ve sosyal ilişkileri geliştirici fonksiyonu nedeniyle turizm, ülkemiz açısından da son derece önemli bir sektör haline gelmiştir. Yılda yirmi milyonu aşkın ziyaretçinin geldiği ülkemizde turizm, doğrudan ya da dolaylı olarak yaklaşık iki milyon kişiyi etkilemekte ve ülke gelişiminin lokomotiflerinden biri olmayı sürdürmektedir. Turizmin Türkiye'de gelişimi ile paralel olarak gelişen turistik merkezlerden birisi de Marmaris'tir. Son otuz yıldır artan ziyaretçi sayısıyla Marmaris günümüzde önemli destinasyonlardan biri haline gelmiştir. Genel olarak sezonluk hizmet veren otelleriyle pek çok kişiye istihdam olanağı sağlayan Marmaris, Türk turizmin mikro ölçekte bir aynası gibidir. Bu çalışmanın amacı, Marmaris destinasyonunda faaliyet gösteren otel işletmelerinin iş gücü maliyetlerini tespit etmek, işgücü maliyetlerinin önemine dikkat çekmek ve turizm açısından bu maliyetleri analiz etmektir.Çalışmanın ilk bölümünde, genel olarak maliyet kavramı, işgücü maliyeti kavramı ve işgücü maliyeti unsurları konusuna ilişkin bilgi aktarılmıştır. İkinci bölümde, iş analizi, iş etüdü, iş tasarımı, iş planlaması, iş programlaması ve esnek çalışma, dış kaynak kullanımı, iş ve performans değerlemesi ve ücretlendirme kavramları açıklanmıştır. Çalışmanın uygulama bölümünde ise, Marmaris bölgesindeki dört ve beş yıldızlı iki otelin üst düzey yöneticileri ile yüzyüze görüşerek elde edilen bilgiler analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Tourism has become a much more important sector then it was in the past. Regarding the economic income it brings along with employment and social affairs, it has become an important sector in Turkey. With more then 20 million visitors each year, tourism in Turkey is affecting both in direct and indirect ways 2 millions of people, being a locomotive in the prosperity of the country. Marmaris is one of the main spots that have been developing since the entrance of tourism into the country. It has now become an important tourist destination within the past thirty years with its increasing number of visitors each year. It can also be considered as a micro scale mirror of employment with people being seasonally employed in most of the hotels. The purpose of this survey is to evaluate the cost of the work force of the hotels in Marmaris, to draw attention to the importance of the costs and to analyze them from a tourism point of view.First part of the survey generally analys is the meaning of costs, the meaning of work force costs and delivers information on work force costs. Second part regarts work analysis, work study, work design, work planing, work programming and flexibility in work, using external sources, evaluation of work and performance and pricing has been described. Practice part of the analysis of the study gives the details of talks with the managers of 4 and 5 star hotels? held in person.