Otel işletmelerinde işçilik maliyet kontrolü ve verimlilik
Labor cost control and productivity in the hotel management
- Tez No: 43379
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MUSTAFA ÖMER İPÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
II ÖZET Otel işletmelerinde 1950'li yılların başlarından itibaren işçilik giderlerinin, toplam giderler içindeki oranı artış göstermiştir. Bu nedenle, otel işletmelerinde işçilik maliyet kontrolü daha da önem kazanmıştır. Otel işletmelerinde otomasyondan yararlanma olanakları çok sınırlıdır. Hizmet kalitesi ve verimlilik büyük ölçüde personelin çabasına bağlıdır. Bu nedenle otel işletmeleri gereğinden az ve niteliksiz eleman çalıştırarak işçilik giderlerini azaltma yoluna başvuramamaktadır. İşçilik giderlerini azaltmak için etkin kontrol yöntemlerine ihtiyaç duyulmaktadır. Asgari eleman sayısı ve işçilik maliyetiyle, azami verimi sağlama yollarını aramak gerekmektedir. Bu çalışmanın amacı otel işletmelerinde en önemli hedeflerden biri olan, işçilik giderlerini azaltmak için neler yapılması gerektiğini belirlemektir. Kuramsal bilgiler ışığında belirlenen yöntemlerin uygulanabilirliğini test etmek için beş yıldızlı otel işletmelerine yönelik bir uygulama çalışmasına yer verilmektedir.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY Dating from the beginning years of 1950, the rate of employement expenditures in total expenditures, has showed increasement, in hotel managements. Therefore, the control of employee costs, has gained more importance. The opportunities of benefitting from automation in hotel managements are very limited. Service quality and productivity depend mostly on the effort of the personnel. Therefore, hotel managements can not try to reduce the employement costs, by employing less than necessary in number and not qualified workers. Effective methods are needed to reduce employement expenditures. It is needed to find a way to obtain maximum output with minimum labor force. The aim of this work, is to determine how to reduce the employement costs, which is one of the most important goals in hotel managements. To test the applicability of the methods that are determined within the light of theoretical knowledge, a work of application is considered, towards the managements of first class hotels.