Türkiye'de iç denetim ve iç denetçilik
Internal auditing and internal auditorship in turkey
- Tez No: 263975
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAYRAM COŞKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu çalışma denetim kavramının irdelenmesi ile başlamıştır. Denetimin birçok yönden türleri ele alınmış, ilkeleri ve aşamaları da incelenmiştir. Bir denetim çeşidi olan idari denetimle ilgili çeşitli bilgiler verilmiş, öncelikle bu denetim şeklinin içinde yer alan iç denetim konusuna kısaca değinilmiştir.Daha sonra ise iç denetimin ne olduğu, ne amaçla kullanıldığı, kapsamına hangi denetim türlerinin girdiği ve standartları açıklanmıştır. İç kontrol ve iç denetim arasındaki ilişkiye değinilmiş, bunun Avrupa'daki yansımaları konusunda örnekler verilmiştir. İç denetim konusunda Dünyada mevcut olan en önemli üç kuruluşla ilgili bilgilere yer verilmiştir.Son olarak Avrupa ve Amerika'da devam eden bu yeniden yapılanma çalışmalarının Türkiye'de nasıl yankı bulduğuna bakılmış, 1960'tan günümüze kadar olan süreç incelenmiştir. 5018 Sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanununun yürürlüğe girmesiyle ortaya çıkan iç denetçilerin görev ve haklarıyla ilgili çeşitli bilgilere yer verilmiş, aynı kanunda da açıklanan iç denetim süreci ve standartları konularına değinilmiştir.İç denetime kadar var olan ve hala devam eden teftiş ile iç denetim arasındaki farklar ele alınmış, iç denetimin önemli bir öğesini oluşturan performans denetimi konusuna yer verilmiştir. Türkiye'de iç denetime yön veren kurumlar açıklanmış, iç denetim sistemimizle ilgili genel bir değerlendirme yapılmış, sorunlar irdelenmiş ve çözüm önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study began with explication of auditing. The types of auditing dealed with from many points, principles and phases of it was examined. Some information about administrative control which is a type of auditing was given. First of all internal auditing which is in administrative control was explained.After that the subjects such as what the auditing is, with which purpose the auditing is being used, which auditing types enters in the area of auditing and the standarts were mentioned. The relation between internal auditing and internal control was dealed with, some examples were given on the subject of reflections in Europe. The most impotant institutions about internal auditing in the world was explained.At last how the reforms that continues in Europe and USA are affected the studies in Turkey were explicated, the process that comes from 1960 to present time was examined. The information about the duties and rights of internal auditors which comes into being after the law of the public financial administration and conrol which numbered 5018 was given. Internal auditing process and the standarts which is explained in the same law were mentioned.The differences between inspection and auditing were examined, the performance auditing which takes part in internal auditing was dealed with. The institutions which conducts the internal auditing in Turkey were explained, A general evaluation about our internal auditing was made, the problems were explicated, the solution suggestions were submitted.