Özel görevli ağır ceza mahkemeleri
Special high criminal courts
  1. Tez No: 263982
  2. Yazar: FEHMİ ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA RUHAN ERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Devlet Güvenlik Mahkemeleri 1961 Anayasa'sına yapılan 1973 tarihli değişiklik ile hukuk sistemimize girmiştir.Ancak Anayasa Mahkemesi tarafından dayanağı olan yasa iptal edilince kısa ömürlü olmuştur.Daha sonra 1982 Anayasasının 143.Maddesinde kurulması öngörülmüş ve 2438 sayılı yasa ile de 1.5.1984 tarihinden itibaren yargımla faaliyetlerine başlamıştır.5170 sayılı yasa ile Devlet güvenlik Mahkemeleri kaldırılmış,5190 sayılı yasa ile halen yürürlükte olan Özel Görevli Ağır ceza Mahkemeleri Kurulmuştur.Kuruluşundan günümüze kadar hukuki niteliği ve varlığının gerekli olup olmadığı tartışılmıştır.Genellikle de siyasi tartışmalar hukuki tartışmalardan daha fazla olmuştur.Ancak bazı suçlar için farklı yargılama usulünün olması çağdaş hukuk sistemleri tarafından da kabul edilmiştir.Bu sebeple kurulu bu mahkemeleri olağanüstü niteliği olmayan,ihtisas mahkemeleri olarak tanımlayabiliriz.Bu sebeple gerekli oldukları söylenebilir.Bu mahkemelerin yargılama yetkileri kanunla düzenlenirken yer,zaman madde ve görev yönünden yetkileri ayrıntılı olarak belirtilmiştir.Özel kanunu yürürlükten katlıktan sonra da benzer hükümler ceza muhakemesi kanununa yerleştirilmiştir.Zaman yönünden 1.5.1984 tarihinden itibaren işlenen suçlara bakmıştır.Kişi açısından ise bir farklılık gözlenmez.Asıl farklılık görev ve yer yönünden ortala çıkmaktadır.Her ilde bir tane kurulmamış,bunun yerine bölgesel olarak örgütlenmiştir.Hangi mahkemelerin nereye bakacağı halen Hakimler Savcılar Yüksek Kurulu tarafından sayma sureti ile belirlenmiştir.Madde yönünden ise CMK 250 de belirtilen suçlarla yargı yetkisi sınırlanmıştır.Avrupa Birliği sürecinin ve değişen insan hakları anlayışının sonucu olarak bu mahkemelerin önce yapısı değişmiş, daha sonra da devlet güvenlik mahkemeleri kaldırılmıştır.Yargılama usulü de diğer mahkemelere yakınlaştırılmıştır.Böylece mahkemelerin tartışmalı yapısına son verilmek istenmiştir.Kanaatimizce değişiklikler yerinde olmuştur.Hukuk devleti ilkesine ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesine uyum sağlanarak mahkemelerin yargılamaya devam etmesi daha yerinde olacaktır.
Özet (Çeviri)
The State Security Courts entered into our legal system in 1973 with constitutional changes in constitution of 1961.But it provided short-lived when legal basis was cancelled by Constitutional Court.More Later set up of these courts was prescribted by 1982 Canstitutanal charter?s 143. clause so that They Started their judical actions after 1.5.1984 by the law no 2884 . With the law no 5170 State Security Courts have been abolished and Special Heavy criminal court was established by the law no 5190 which is contuning judical actions currently.The judical qualifications and its necessity have been discusing from instutiation to present.Genarally, political debutes have been more than legal debutes.Nevermore,different prosecuting for different crime has been accepted by the contemporary legal systems.For these reason,we can describe these courts as a . specialized courts which haven?t got any extra ordinary qualification.So that we can say its necessary.While The jurisdiction of these courts was arranging by the laws;theirs authorization about location, time, person, and assignment was organized circumstantial. After abolishtion of its private law xsimilar provisions were placed under criminal procedure code.İn Term Of times,the authorised to crimes starts by 1.5.1984.There is no difrences for for the purposes of personalty.The main difrences is appearing for purpose of place and assignment.İnstead of estabilshed in each provinces,it is collaborated regional. The authority of the courts in terms of place is stil have been set by The Supreme Council of Prosecutors and Judges.For purposes of jurisdiction,These courts limited with crimes which are shown in 250. article of Turkish Penalty code.As a Result of European Union processing end developed human rights insight; some structural changes had been done and finally The Stati Security Courts were abrogated.And Judical procedurs are converg to othir courts.İn this way,Aimed to abate polemical structure of these Special High Criminal codes.İn our opinion changes are well-advised. while these corts çontinue judical actions to to reconcile with rule of law and European Convention on Human Rights will be more well advised .