Seyahat ilişkili lejyoner hastalığı,korunma ve kontrol yöntemleri
Control and prevention of travel associated legionnaires' disease methods
- Tez No: 263981
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZKAN TÜTÜNCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Globalleşme tartışıladursun, teknolojik gelişmeler turizmde arz ve talebi arttırmakla kalmamış yeni düzenlemeler de getirmiştir. Klasik turist tanımı yenilenmiş, tüketici haklarındaki iyileştirmeler, aşırı rekabet, turistik ürünlere aracısız ulaşmanın yarattığı fiyat avantajı, ulaşımın hızlanması ve kolay ulaşabilirliği ve en önemlisi internet bu gelişmelere ivme kazandırmıştır.Ortalama yaşam ömrünün uzaması, hastalıkların tanısında ve tedavisindeki gelişmelere bağlanmışsa da yeni hastalıklar ve salgınlarla tanışmamıza da vesile oluştur. Gidilen yerde karşılaşılacak sağlık (ve diğer) riskler ve bu risklerin yönetilmesi sorunu turizmin gündemine oturmuştur. H1N1, Hanta Virüsü, Cryptosporodium, Sars, Sıtma vb. olası risklerin yönetimi aracılar tarafından tüketiciler için Turistik Mal ve Hizmet üretenlerden talep edilir olmuştur.Bu risklerden biri de Lejyoner hastalığıdır. T.C Sağlık Bakanlığı ve Avrupa Lejyoner Enfeksiyonları çalışma grubunun uygulanmasını arzu ettikleri başta olmak üzere, Uluslar arası (WHO, CDC, ECDC, FTO, ASHRAE, gibi) resmi veya sivil kuruluşların da manuelleri, ve normları bu çalışmada dikkate alınmıştır.Kuşadası ve Bodrum'da seçilmiş bazı otellerin Lejyoner Çalışması dokümantasyonlarından yola çıkarak elde edilen veriler, Turizm Sektörünün Lejyoner Hastalığı konusunda ne durumda olduğuna dair sadece bir Ön Fikir verebilir. Sadece oteller değil, uçak, havaalanları, tur otobüsü, şehir imkânları (parklar, sus havuzları, alış veriş merkezleri, hastaneler de) mercek altına alınıp, daha genelini kapsayacak şekilde araştırılmayı beklemektedir.
Özet (Çeviri)
Globalisation and Technical developments through the world bring new cases like emerging infectious diseases. Legionnaires? disease has become very common infectious disease since it has first met with Turkish Hoteliers at Hotel İmbat in 1995. Turkish Hoteliers, Tour Operators, Tourism Authorities, Non Commercial Organizations and also Commercial Firms got many important experiences from this unexpected and unwanted situation.A huge percentage Turkish Hoteliers are aware about the risks of untreated waters in their hotels. Many of them are ready to fallow the new researches to implement their hotels about the Health and Safety risks that can be occurred to their guests. Turkish Health Ministry has been helping to prevent the Tourism Industry from the Health Risks including Legionella for decades.This study will help the Turkish Hoteliers to take the actions more effectively against the Legionnaires? disease risks. The results of hotels Legionnaires? disease documentation with in last 3 years of some chosen hotels in Kuşadası and Bodrum will give an idea about the position on management the risk of Legionnaires? disease. To have a safety operation the advices of authorities should be realised at the hotels. Managing the Crises is more expensive than managing the risk should never be forgotten.