Sağlık kurumlarında yenileme yatırımları; bir eğitim ve araştırma hastanesinde uygulama
Renovation investments in health institutions; application in an education and research hospital
  1. Tez No: 264002
  2. Yazar: HÜSEYİN HAKAN SAKAOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BERNA TANER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Son yıllarda bireylerin; sağlığa verdikleri önemin artması, sağlık hizmetlerinde kaliteli bakım isteğinin yaygınlaşması, bilim ve teknoloji alanında yaşanan gelişmeler, sağlık hizmeti sunan kuruluşların sayılarının giderek artması, bireylerin sağlık hizmeti ihtiyacı hissettiklerinde ilgili kuruluşlar arasında seçim yapma şanslarının olması, sağlık kuruluşları arasında rekabetin gündeme gelmesine sebep olmuştur.Tüm dünyada yaşanan teknolojik gelişmelerden en çok etkilenen sektörlerden biri de Sağlık İşletmeleri olmuştur. Tıbbi teknolojinin sürekli gelişmesi bu alana yapılacak yatırımların da önemini arttırmıştır. Sağlık kuruluşlarınca yapılan yatırımlar arasında teknoloji yenileme yatırımları önemli bir yer tutmaktadır. Tıbbi teknoloji alanında ülkemizde ithal oranının %95 olması ve bunun yanında işletmelerin sınırlı kaynakları kullanmaya çalışması finansal analizleri ön plana çıkartmıştır. Tıbbi teknoloji yatırımlarında tıbbi gereklilik, güvenlik, etkililik, etkinlik, maliyet etkinliği gibi faktörlerin değerlendirilmesinin yanı sıra söz konusu yatırım için talep tahminin yapılması, kapasite hesaplamaları, yatırımın geri dönüş süresinin ya da karlılığının hesaplanması gibi kurum için büyük önem taşıyan konulara da yer verilmesi gerekmektedir.Bu araştırma bir eğitim ve araştırma hastanesinde yapılmıştır. Araştırmada yenileme yatırım kararları arasında büyük yatırım sermayesi gerektiren ve ayrıca sağlık hizmetlerinin verilebilmesinde teşhis için zorunlu hale gelen Manyetik Rezonans (MR) cihazı için yapılacak yenileme yatırımının değerlendirilmesine yönelik bir uygulamaya yer verilmiştir. Uygulamada sırasıyla mevcut MR cihazının kapasite kullanım oranı hesaplanmış, gelecek yıllara yönelik hasta talep tahmini yapılmış, kapasite kullanım oranı ile öngörülen talep ilişkisi ve yatırımın gerekliliği ele alınmış, sonraki aşamada ise finansal analizler kullanılarak söz konusu yatırımın karlılığı değerlendirilmiştir. Tüm bu değerlendirmeler sonucunda yatırım ile ilgili karara ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Increasing amount of the value given to the health by individuals, increasing demand of the qualified service, developments in science and technology, increasing number of the health institutions and individuals? right of the choice among these institutions remarked the competition of the health institutions in the last years.Health sector is one of the fields that affected technological progress in a great deal, developing medical technology increase the importance of the investments in this field. Among the healthcare investments, technology replacement investments take major part. In this case our country has 95% percent of export with that In view of the fact that the companies try to use limited resources features financial analyses. Among the healthcare investments, technology replacement investments take major part. Not only the factors like medical requirement, safety, effectiveness, efficiency, cost efficiency but also the subjects like demand estimation, capacity calculations, return on investment or profitability calculation should be considered in medical technology investments.This study was carried out in an education and research hospital. In this study an application was made for the consideration of replacement investment for Magnetic Resonance, which became necessary for diagnosis in healthcare services and require great investment capital among technology replacement investments. In this application calculation of the rate of using capacity, estimation of patient demand in the coming years, research the relationship between the rate of using capacity and demand were carried out respectively and in the next step the profitability of this investment was evaluated by using financial analyses. In the result of these evaluations the decision was made for investment.