Kosova'nın bağımsızlığının uluslararası sistem bağlamında değerlendirilmesi
Evaluation of Kosovo?s independence in the context of international system
- Tez No: 264003
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NAZMİ ÜSTE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Dünya, Soğuk Savaşın sona ermesinden sonra, savaşların olmadığı, barışın egemen olduğu bir uluslararası yapının beklentisi içerisine girmiştir. Ancak, 1990 sonrası yaşanan savaşlar ve iç çatışmalar, henüz barış çağının başlamadığını ortaya koymuştur. Soğuk Savaş sırasında ideolojik mücadelenin ön plana çıkması ile dondurulan çeşitli etnik ve dinsel problemler, bu dönemin sona ermesi ile yeniden ortaya çıkmıştır. Liberal değerlerin beraberinde getirdiği insan haklarına saygı ve azınlık haklarının korunması gibi kavramlar, Soğuk Savaş döneminde göz ardı edilen etnik ve dini problemlerin tekrar ortaya çıkmasına neden olmuştur.Yugoslavya'nın bölünmesi ile başlayan, Bosna'da yaşanan katliamlar ve Kosova sorunu ile farklı boyutlar kazanan Balkanlar Meselesi gittikçe bölgesel nitelikli bir çatışma olmaktan çıkarak uluslararası sistemin ve bu sistemin merkezindeki güçlerin belirleyici noktalarından birisi olma sürecine girmiş bulunmaktadır. Balkan coğrafyası, Kosova'nın bağımsızlığı ile küresel güçlerin çıkarları altında çekişmelerin meydana geldiği bir mücadele alanına dönüşmüştür. Yugoslavya'nın dağılması ile başlayan sürecin Kosova'nın bağımsızlığı ile son bulmayacağı değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
The World expected an international structure in which there were no wars, in which peace prevailed after the Cold War. However, the wars and the internal conflicts after 1990 showed that the age of peace had not yet begun. Various ethnic and religious problems, which had been set aside at the time with the arising of the ideological struggle during the Cold War, reemerged after the War. Concepts such as respect for human rights and protection of minority rights, brought along by liberal values, caused the reemergence of religious and ethnic problems overlooked during the Cold War.The Balkan Problem that took on different dimensions with the massacres in Bosnia, which began with the breakup of Yugoslavia, and with the Kosovo Problem entered the process of becoming one of the determinative points of the international system, and the powers in the core of this system rather than a regional conflict. The land of the Balkans became an area of conflict under the interests of global powers with the independence of Kosovo. It is argued that the process that began with the breakup of Yugoslavia will not come to an end with Independence of Kosovo.