Sentetik yatırım araçları üzerine bir inceleme
An examination on synthetic securities
- Tez No: 264004
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKTUĞ CENK AKKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Finansal piyasalardaki gelişmeler, piyasaların derinleşmesini sağlarken, diğer yandan riskin artmasına neden olmaktadır. Finans mühendisliği kapsamında yapılan finansal ürünlerin taşıdığı riski en aza indirmek ya da bertaraf etmeyi amaçlayan çalışmalar doğrultusunda türev ürünler, bu türev ürünlerin de risklerinden korunmak için kredi türevleri ve yapılandırılmış menkul kıymet adı verilen yeni enstrümanlar geliştirilmiştir.Riskten korunmak amacıyla geliştirilen ürünler risk üstlenerek yüksek getiri elde etmeyi amaçlayan tarafa söz konusu riski transfer etmekle beraber, geleneksel finansal ürünlere kıyasla daha karmaşık yapıya sahiptirler. Bu ürünler, özellikle kredi riskini transfer etmek amacıyla, krediye dayalı menkul kıymetlerdir. Kredi riskini transfer etme imkanı vermeleri nedeniyle piyasaların gelişmesinde büyük rol oynamaktadırlar.Bu çalışmada öncelikle piyasalara, risk, menkulkıymetleştirme ve finans mühendisliği kavramlarına değinilmiş ve riskten korunma ihtiyacına yönelik geliştirilen finansal türev ürünler, kredi türevleri ve yapılandırılmış menkul kıymetler ele alınmış, son olarak da yapılandırılmış menkul kıymetlerden sentetik menkul kıymetlerin yapısı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The developments in the financial markets have provided market growth in volume yet given rise to risk. Due to the studies made within financial engineering to minimize or eliminate the risks of financial products, new instruments referred as derived products, credit-derived products which have been improved to avoid the risks of these derived products and structured security have been improved.Products improved to avoid risk, not only transfer the risk to the part that aims to get high profit by taking risk, but they are also more complicated than the traditional financial products. These products are credit-based securities so as to transfer the credit risk in particular. Enabling to transfer credit risk, they have a big role in the improvement of markets.This study deals primarily with markets, risk, securitization and financial engineering and mentions about financial derived products that are developed for the need to avoid risk, credit-derived products and structured securities and finally analyzes the structure of synthetic securities that is a part of structured securities.