Ali Haydar Efendi'nin 'Dürerü'l-Hükkam' adlı eserininin kaynaklarının tespit ve tahkiki (356-403. maddeler arası)
A critical study on 'Dureru'l-Hukkam' by Ali Haydar Efendi (between the articles 356-403)
  1. Tez No: 264005
  2. Yazar: SÜMEYYE AKCAN KÖSE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN ESKİCİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Osmanlı Devleti'nde hazırlanan ilk medeni kanun olan Mecelle-i Ahkâm-ı Adliyye, XIX. yüzyılın ikinci yarısında bir heyet tarafından kaleme alınmıştır. Üzerinde çalıştığımız ve önemli Mecelle şerhlerinden biri olan Dürerü'l-Hükkâm Şerhü Mecelletü'l-Ahkâm isimli eserin müellifi, Mecelle'yi hazırlayan heyette de yer alan döneminin önemli hukukçularından biri olan Ali Haydar Efendi'dir. Dürerü'l-Hükkâm, o dönemin hukukî yaklaşımlarının anlaşılabilmesi bakımından incelenmesi gereken bir eserdir.Bir giriş ve bir ana bölümden oluşan tezin ana bölümünün başlangıcında Ali Haydar Efendi'nin hayatı ve hukukî kimliği hakkında kısa bilgi verilmiştir. Devamında ise Dürerü'l Hükkâm'ın 356-403. maddelerinde geçen kaynakların tespit ve tahkîki yer almaktadır. Belirtilen maddelerde geçen kaynaklara ulaşılıp kaynaklarda konunun kaçıncı cilt ve sayfada geçtiği dipnot olarak verilmiş ve metin latinize edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Mecelle-i Ahkâm-ı Adliyye, the first civil code of Ottoman Empire, had been written by a delegation at the second part of XIX. Century. Ali Haydar Efendi who is the author of Dürerü?l Hükkâm -the subject of the thesis and one of the major annotation of Mecelle was belong the significant law auhorities of his age, and he was also the member of Mecelle Delegation. It will be necessary to analyze Dürerü?l-Hükkam Şerhü Mecelletü?l Ahkâm to be aware of judicial approaches of that period.The thesis was composed of preface and main body. At beginning of the main body the books, works and life of the annotation?s author described shortly. Folllowing that part, the references of Dürerü?l-Hükkâm?s 356th-403rd articles are determined and verified. The matches of references and their source books are mentioned at the footnotes with their volumes and pages. In addition, whole text converted to contemporary Turkish Latin Script.