Avrupa Birliği'nin Türkiye'deki azınlıklar konusuna yaklaşımının Türkiye-Avrupa Birliği ilişkilerine etkileri
The influences of Turkey?s minority policies on its relations with the European Union
  1. Tez No: 264007
  2. Yazar: AYŞE KÖSE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZİF MANDACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Etnik ve dini azınlıklar Avrupa Birliği gibi uluslar üstü kuruluşların çatısı altında ulus-devletlerde olduğundan daha etkili bir siyasi aktör olarak yer bulmaktadırlar. Öte yandan, AB devletlerin egemenliğini kısıtlayan unsurlar arasında güçlü sivil toplum yanısıra siyasal ve kültürel haklarını tam olarak kullanabilen azınlıkların bulunmasından memnun görünmektedir. Hiç kuşkusuz, AB'nin bu duruşu azınlıkları iki yönlü olarak olumlu etkilemektedir. Uluslararası hukuk bağlamında ilan etmiş olduğu azınlıklar yanısıra çok sayıda etnik ve dini gurubu barındıran Türkiye açısndan ise AB'nin bu politikalarının bazı sonuçları bulunmaktadır.Hiç kuşku yok ki, AB'ye tam üye olabilmenin siyasi koşullarından biri, insan hakları ve azınlıklara saygı gösterilmesi ve korunmasını garanti eden kurumların işletilebilmesidir. Böylelikle Türkiye'nin AB üyeliği açısından ülkedeki azınlıkların durumu daha da hayati hale gelmektedir.Bu bağlamda, bu çalışmada azınlık kavramı ile azınlık haklarının gelişimi ve hukuk kaynaklarındaki yeri incelenmekte, Türkiye ve AB'nin azınlık haklarına bakışı ışığında Türkiye-AB ilişkileri değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
Ethnic and religious minorities has become more substantial political actors under the roof of the European Union than they are within the borders of nation states which consist of the Union. On the one hand, the EU seems pleased to see that not only strong civil society but also minorities which strive for enjoying their political and cultural right in maximum level has drastically constrained the sovereignty of the nation-states. To be sure, both stands of the EU reinforces the position of minorities from two directions.No doubt, one of the tenets of the EU conditionality is respect for ethnic, religious and cultural minorities and operability of the institutions that are set up to preserve their rights. In this context, minorities has been one of the most vital issues that Turkey should show considerable interest.In sum, in this study, the development of the concept of minority and their place in juridicial sources are to be unfolded. Secondly, study aims at investigating Turkey-EU relations under the light of Turkey?s current policies regarding its minorities.