İslâm'ın doğduğu çağda Evs ve Hazrec Kabileleri arasındaki ilişkiler
The age of islam birth, the relationship between Aws and Khazraj Tribes
- Tez No: 264008
- Danışmanlar: PROF. DR. RIZA SAVAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu çalışmada Evs ve Hazrec kabileleri arasında meydana gelen ilişkiler ele alınmıştır. Amacımız, Evs ve Hazrec kabelerinin ilişkilerini şekillendiren sebepler hakkında okuyucuya bilgi sunmaktır.Birinci bölümde öncelikle Arap ırkı hakkında kısa bir bilgi verildikten sonra Evs ve Hazrec kabilelerinin menşei hakkında bilgi verilmiştir. Daha sonra Evs ve Hazrec kabilelerinin Yesrib'e yerleşmeleri süreci anlatılmış ve bu iki kabilenin boyları hakkında bilgi verilmiştir.İkinci bölümde Evs ve Hazrec kabilelerinin Yahudi kabileleriyle aralarında meydana gelen sosyal ve askeri ilişkiler hakkında bilgi verildikten sonra Evs ve Hazrec kabilelerinin kendi aralarında meydana gelen sosyal ve askeri ilişkiler hakkında bilgi verilmeye çalışılmıştır.Sonuç bölümünde de Evs ve Hazrec kabilelerinin Medine'ye yerleşmelerine, Medine'deki sosyal ve askeri ilişkilerine ve İslâmiyet'i kabullerine vurguda bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In these study, the relation between Aws and Khazraj tribes are examined. Our objective is to provide to readers with information abaout the factors that made up this relation.In the first chapter, after giving some brief information about Arabic race, the light is shed on the origin of Aws and Khazraj tribes. Aftermath the process of settlement of these tribes to Yathrib and their clans are dealt with.In the second chapter, the millitary and social relation between Jewish and Aws- Khazraj tribes, likewise the milltary and social relations between Aws and Khazraj tribes are studied.In final chapter, the settlement of Aws and Khazraj tribes to Medina and their social and millitary relations are amphasized.