XIX.yüzyıl Bodrum kazasının sosyal ve iktisadi hayatı
At the Nineteeth Century social and economic history in Bodrum distirict
  1. Tez No: 264024
  2. Yazar: ARZU BAYKARA
  3. Danışmanlar: PROF. M.AKİF ERDOĞRU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
  12. Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 304
Özet
Bodrum Kazasının sosyal ve tarihi yapısı hakkında bilgi verilmiştir. Bodrum Kazası, coğrafi açıdan yerleşmeye oldukça uygundur. Bu özelliği itibarıylaeski çağlardan beri önemli yerleşimlere sahip oldu. Bodrum kazasında Karaova, Saravalosadlı iki önemli yerleşimin varlığından da söz edilebilir. Bodrum'da tersane ve limanınvarlığıyla deniz ulaşımı adalarla ilişkiler artmıştır. XIX. yüzyılda Bodrum gemi yapımı vekalenin varlığı ile tanınmıştır. Kazada büyük bir hapishanenin varlığı da kaza için önemlidir.Bodrum yüzyılın sonlarında ticari kapasitesini büyük miktarda artırmıştır. Bodrum buticari yapısıyla ilerleme kaydetmiştir. Menteşe sancağında XIX. yüzyılın sonlarındakalabalıklaşan bir nüfus söz konusudur. Nüfusun artışı kent ve mahalle üzerinde kentinfiziksel ekonomik ve sosyal anlamda büyümesi ile doğrudan bağlantılı bulunmaktadır.Bodrum ve ona bağlı nahiyeler büyük bir nüfusaahiptir.Bölgede ekonomi, tarım ve hayvancılığa bağlıdır. Tarımın temel üretim birimi BatıAnadolu'da Menteşe sancağında da olduğu gibi kendi, toprağının sahibi olan küçük üreticiyedayalı bulunmaktadır.XIX. yüzyılda Osmanlı İmparatorluğunda kentler, değişim sürecinin daha açık birşekilde gözlendiği yerlerdir. Bodrum kazası Tanzimat döneminde yeni sosyal kültürelyapılanma süreci içine girmiştir. Değişim her anlamda bu kazada gözlenir. Bodrum kazasındayeni şekillenen ekonomik ilişkiler seçkin bir grup oluşmasına neden olmamıştır. XVIII.yüzyılda Bodrum'da elit bir ailenin varlığından dahi söz edilemez.Bodrum kazası XIX. yüzyıl gelişmekte olan bir kazadır. Kazada Tanzimatreformlarıyla değişen çehre aktarılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Bodrum distirict explain social and economical structru.Bodrum district is extremely suitable to be settled down geographically. With respectto this feature, Bodrum has had important residential / settlements for ages. It is possible totalk about the presence of two important settlements, Karaova and Saravalos, in Bodrumdistrict. Relations with islands and sea transportations has been increased with the presence ofdockyards and seaports. In 19th century, Bodrum had been known with its shipbuilding andthe presence of fortress. There is also a jail in the district and its existence makes sense.Bodrum has increased it commercial capacity in the end of the century and got aheadwith this commercial structure. In Menteşe sanjak, it is possible to talk about a growingpopulation in late 19th century. Physical, economic and social growing of the city has a clearrelationship with growing population and the district. Bodrum and related districts have agreat amount of population.The economy of the district depends on agriculture and ranching. The primaryproduction unit in the district depends on small-scale producers, as it is in Menteşe sanjak inthe West Anatolia.In the 19th century, cities in of the Ottoman Empire are the places in which one canobserve the process of the change. In the Tanzimat period, Bodrum district had fallen under anew social and cultural formation process. One can obviously feel the change in this district.However, newly formed economic change did not give rise to formation of a privileged class.In the 18th century, it is impossible even to talk about the presence of an elite family.Bodrum district has developed in the nineteenth century. Bodrum changing nature ofreforms in the province are described.