Bodrum Ortakent (Müsgebi) beldesi evleri
Hauses of Bodrum Ortakent (Müsgebi) town
  1. Tez No: 253647
  2. Yazar: ZEYNEP ATILGAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKKI ÖNKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Sanatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 275
Özet
Muğla ili, Bodrum ilçesine bağlı bir belde olan Müsgebi, tarihi geçmişinin yanı sıra evleri ile de bölgede önemli bir yere sahiptir. Dışta sade görünüm sergileyen, üzeri düz damla örtülü konutlar, içte iki kat halindedir. Kat aralarının ahşaplarla bölünmesi ve musandıra kısmı ile dört katlı izlenimi verirler. Zemin kattaki alt ev, mutfak ve aynı zamanda günlük yaşamın geçtiği oda şeklinde kullanılmaktadır. Üst katlar, daha özenle alınmış, misafirlerin ağırlandığı mekânlardır. Musandıra, yatak odası şeklinde işlevlendirilmiştir. Yapılarda sofasız, dış sofalı plan tipleri uygulanmıştır. Savunmaya yönelik tarzda inşa edilen kule evler, yöre mimarisinde özel bir konuma sahiptir. Tezyinat açısından sadeliğin hâkim olduğu evlerin genelinde inşa kitabesi yoktur; mimari ve süsleme özellikleri bakımından XVIII.-XIX. yüzyıla tarihlenmektedirler.
Özet (Çeviri)
Town of Müsgebi is dependent to city of Bodrum, Muğla; has an important place for historical past beside houses. These houses have a simple view, covered by a plain roof and two storied. Between the two floor divided by wooden and musandıras (high and wide shelf) makes the view like four floors. Lower house on first floor is used for kitchen and living room. Upper floors are more carefully organized and places doing the honors. Musandıra has function of bedroom.These structures have planned without hall or with an outter outter hall. Tower houses built as a defendible type has an important place for regional architecture. In terms of decoration of house, simplicity is dominant and most of them has no building epitaph and by the architectural and ornamentation properties they are date to XVIII ? XIX centuries.