Creating space: Gender, identity, and power in the works of American women novelists
Alan yaratmak: Amerikalı kadın romancıların eserlerinde toplumsal cinsiyet, kimlik ve güç
  1. Tez No: 264025
  2. Yazar: ÇAĞRI KIRMIZI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATİLLA SİLKÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Toplumsal cinsiyet sorunu ekonomik, politik, ideolojik psikolojik yönlerin iç içe geçtiği önemli bir konudur Ataerkil toplumun egemenliği altında kendilerine çok kısıtlı alanlar verilmiş kadınlar, kendi kimliklerini yaratmak için Amerika'da 19.yüzyılda büyük bir mücadele başlattılar. Bu bağlamda incelenecek olursa ?alan?ın güç elde etme ve kimlik yaratmada yapılandığı görülür. Sosyal alanda belirlenen güç de alanlara göre şekillenir ve değişir. Baskın olan güç sosyal, ekonomik, kültürel, politik ilişkilerde ?alanlar?a göre şekillenerek yerini alır. Toplumsal cinsiyetin alanı da tarih içinde şekillenmiş ve daha çok ?ev? kısmına yakıştırılan kadınların alanları eşitlik istemleriyle beraber daha çok büyümeye ve değişmeye başlamıştır. Kadınlar, kendi bedenleri üzerindeki hâkimiyetlerini de fark edip, onu bir alan olarak görmeye başlamalarıyla bilinçlenmişlerdir. Bununla beraber toplumsal alanlarını da genişleten kadınlar artık kendilerine ?verilmiş? olan alanların dışına çıkabileceklerini görmüşlerdir. . Kendi yerleri de bu anlamda genişlemeye başlamış ve kadınlar kendilerini hemen hemen her alanda göstermeye çalışmışlardır. Amerikan kadın mücadelesinin gelişimi kadınların kendilerine ?alan? yaratmasıyla paralel gitmiştir. Bu tezin yazılış amacı Amerikan edebiyatından bazı kadın yazarların romanlarında ?toplumsal cinsiyet alanını? incelemek ve feminist hareketin gelişim süreciyle beraber romanlarda kadının alanının ne kadar değiştiğini ve yazarların bu konuya olan tutumlarının romanlarına nasıl yansıdığını incelemektir. Çalışma kapsamında güç ve kimlik kazanımlarında ?alan?ın önemine değinilecektir. Bunu yaparken de farklı ve aynı dönem eserlerden Kate Chopin'in The Awakening ve Sylvia Plath'in The Bell Jar romanlardaki kadın karakterler ve onların, kendi beden alanı ve toplumdaki kamusal alan üzerindeki hâkimiyetleri ve mücadeleleri incelenilecektir.
Özet (Çeviri)
Gender question is an important subject related with economy, policy, ideology and psychology. The women, given limited spaces under the hegemony of patriarchal society for years began the struggle for creating their own identity in America in the nineteenth century. Analyzed in this context, it is seen that space is constructed in the frame of creating identity and having power. And the power which is determined in socio-spatial system is shaped and changes in terms of space. Dominated power takes its place by being shaped by the cultural, economical, political and social spaces. Gendered space has been shaped in the history and the spaces of women who are seen as suitable for ?home? have begun to increase and expand. And the women have become conscious of their domination of their body by seeing it as a space, too. Nevertheless, the women, expanding their public spheres, have seen that they could go beyond the other spaces apart from the ones given them. The women who have more spaces have started to show themselves in every arena of life. The more they have rights, the more they have spaces. This thesis will focus on the gendered spaces in some works of American women novelists and how much spaces the women have gained with the process of feminists movements and how these developments have reflected in the works of American women novelists. So in this concept, it will be dealt with the importance of ?space? in terms of having power and identity. The women characters of the novels of The Awakening, by Kate Chopin, and The Bell Jar, by Sylvia Plath and the characters? struggles for having their power on public sphere and on their bodyspace will be analyzed.