12. ve 13. yüzyıllarda Batı Anadolu liman kentleri - tarihsel bir yaklaşım
Harbor towns in Western Anatolia in 12th and 13th centuries - a historical approach
  1. Tez No: 264043
  2. Yazar: MEHMET KAHYAOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP MERCANGÖZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sanat Tarihi, Tarih, Art History, History
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bizans Sanatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 312
Özet
12. ve 13. yüzyıllarda Batı Anadolu liman kentlerinin mercek altına alındığı bu tez çok katmanlı bir okumayla söz konusu liman kentlerinin tarihsel, coğrafi, ticari, mimari ve sanat tarihsel konumlarını ortaya koymaktadır. Bu dönemde 11. yüzyıl sonunda gerçekleşen erken tarihli ve kısa süreli Türk egemenliğini izleyen süreçte, asla eksilmeyen Türk tehdidinin yanı sıra Haçlı Seferleri ile meydana gelen yeni dinamikler ve yaşamları Akdeniz'deki deniz ticaretine bağlı olan İtalyan Deniz Cumhuriyetleri'nin saldırgan politikaları Batı Anadolu'da yer alan liman kentlerinin kaderini belirlemiştir.Konstantinopolis'in Latinler tarafında alınması ve izleyen süreçte kurulan İznik Devleti, Batı Anadolu'yu önemli bir konuma getirmiştir. Adramyttion, Phokaea, Smyrna, Altologo, Anaia ve Palatia ticaret bağlamında öne çıkan kentler olarak göze çarparlar.Bugüne kadar Batılı araştırmacıların yapmış olduğu çalışmalarda göz ardı edildiği görülen Batı Anadolu Liman kentlerinin 12. ve 13. yüzyıllarda doğrudan uluslararası ticarette büyük bir pay sahibi olmasa da (Phokaea'dan gelen şap dışında), sonu uluslararası ticarete dayanan bölgesel ticarette önemli bir paya sahip olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
This dissertation offers historical, geographical, commercial, architectural and art historical case through a multi layer approach to the harbor towns in Western Anatolia during 12th and 13th centuries. In this period which after a short lived Turkish hegemony at the end of the 11th century followed by the Crusaders and aggressive politics of the Italian Maritime Republics and also always existing Turkish hazard defined the destiny of those harbor towns.The Latin conquest of the capital Constantinople and the foundation of the Nicaean Empire brought the western Anatolia to some importance. Adramyttion, Phocaea, Smyrna, Altologo, Anaia and Palatia were among the harbor towns to come forward.Although the role of the Western Anatolian harbor towns during the 12th and 13th centuries by the western researches, it is clear that they had an important role maybe not in the direct international commercial network (except alum from Phocaea) but in the regional trade aiming the international trade.