Tıp öğrencilerinin öğrenme iklimi algılarının; akademik özyeterlik, hekimlik mesleğine yönelik tutum ve akademik başarı açısından incelenmesi
The examination of medicine students? learning climate perceptions regarding the academical self efficacy, attitude towards medicine occupation and academical success
  1. Tez No: 264042
  2. Yazar: NİLÜFER DEMİRAL YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜNEVVER YALÇINKAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Eko. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
Bu araştırmanın amacı, tıp fakültelerinde klinik eğitim döneminde bulunan öğrencilerin klinik öğrenme iklimi algısını etkilediği düşünülen akademik özyeterlik, hekimlik mesleğine yönelik tutum ve akademik başarı değişkenleri arasındaki ilişkinin incelenmesidir.Araştırma ilişkisel tarama modelindedir. Araştırmanın evrenini Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde klinik eğitim döneminde bulunan 4., 5. ve 6. sınıf olan 842 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada örneklem seçiminde `amaçsal örnekleme' yöntemi kullanılmıştır. Örneklem seçilirken, öğrencilerin üç hafta ve üzeri klinikte eğitim aldıkları anabilim dalları alınmış ve bu kliniklerde bulunan 748 (% 88,8) öğrenciden veri toplanmıştır. Araştırmada veriler, biri araştırmacı tarafından geliştirilen üç ölçek ile toplanmıştır. Araştırmada istatistiksel analiz yöntemi olarak Açımlayıcı Faktör Analizi, Yapısal Eşitlik Modeli ve ilişkisel yöntem çözümlemesi olan Path Analizi kullanılmıştır. Araştırmanın bulguları aşağıdaki gibidir:1.Değişik stajlara devam eden 4., 5. ve 6. sınıf tıp öğrencilerinin klinik öğrenmeiklimine ilişkin algıları değerlendirildiğinde; 4. sınıf öğrencileri için ?Sağlıklı ancak geliştirilmesi gereken öğrenme iklimi?, 5. sınıf öğrencileri için ?Sağlıklı ancak geliştirilmesi gereken öğrenme iklimi?, 6. sınıf öğrencileri için ?Geliştirilmesi gereken öğrenme iklimi?nin olduğu saptanmıştır.2.Değişik stajlara devam eden 4., 5. ve 6. sınıf tıp öğrencilerinin Akademiközyeterlik algıları en yüksek 6. sınıf, ardından 5. sınıf ve en düşükte 4. sınıf öğrencilerinin olduğu bulunmuştur.3.Değişik stajlara devam eden 4., 5. ve 6. sınıf tıp öğrencilerin Hekimlikmesleğine yönelik tutumlarının en olumlu 4. sınıf, ardından 5. sınıf ve en düşükte 6. sınıf öğrencilerinin olduğu belirlenmiştir.4.Klinik öğrenme iklimi ve Akademik özyeterlik algılarının Akademik başarıyı,Klinik öğrenme iklimi algısı ile Akademik başarının Hekimlik mesleğine yönelik tutumu anlamlı bir şekilde yordadığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the relationship between the clinical learning climate, academic self-efficacy, attitudes towards the medical profession and academic achievement of the clinical training students in medical schools.This study has a survey model. The study population is consisted of 842 students in Ege University School of Medicine, at 4, 5 and 6th classes. Purposive Sampling method is used for sample selection. The departments training more than three-weeks period were sampled and data were collected from 748 (88.8%) students using three scales, one developed by the researcher. Exploratory Factor Analysis, Structural Equation Modeling and Path Analysis were used for statistical analysis. The findings are as follows:1. The perceptions of clinical learning climate of the medical students attending various internships representing: `healty learning climate but needs improvment? for 4th and 5th year students; and `Learning climate is in need of improvement? for 6th year students.2. It is found that the perceptions for self efficacy are highest for 6th year students and lowest for 4th year students while in between for 5th year students.3. The most positive attitudes towards the profession are found to be at 4th year students while the most negative at 6th year students and in between at 5th year students.4. Academic self efficacy perceptions and clinical learning climate are found to be significant predictors for academic success while the perception of clinical learning climate and the academic success are significant predictors for the attitude towards the profession of medicine.