Tasarımasal: Masal kitabına yeni bir yorum
Tasarimasal: A new interpretation for tale book
  1. Tez No: 264056
  2. Yazar: N. GÜL BATMANOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇETİN SARIKARTAL, YRD. DOÇ. DR. NAZLI EDA NOYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu tez çalışması, yazar Ahmet Ümit'in Masal Masal İçinde isimli masalkitabı için Tasarımasal olarak adlandırılmış yeni bir kitap yorumuaraştırma ve uygulamasıdır. Bu yorum kitap sanatı ürünlerinden ilham alan,kitap okurunu masalın içeriğine göre tasarlanmış form ile kurulanetkileşim ile katılımcıya dönüştüren ve katılımcının deneyimleriyleçağdaş sanat boyutu da olan yeni bir masal kitabı yorumudur. Yazılırapor ve görsel uygulamadan oluşur. Yazılı rapor; ön araştırma ve görseluygulamanın tasarlama sürecinde alınan kararları ve sonuçlarını kapsar.Tasarımasal projesinin rapor kısmında Masal Masal İçinde masalının tümüdüşünülerek verilen tasarım kararları yazınsal olarak ifade edilir.Masalın uzunluğu göz önünde bulundurularak uygulama aşamasında ise kitabın sadece iki bölümü için çalışma yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis called as Tasarımasal (is the name of my project that I create combining the two Turkish words; ?design?(tasarım) and ?tale?(masal) in visual harmony) is a new interpretation search and visual application for the Ahmet Ümit?s tale book Masal Masal İçinde. The new interpretation for this tale book is inspired from the art projects that sees the book as a medium that transforms the reader to a participant by interacting the reader with the forms that are designed related to the content of the tale with a contemporary art dimension. It?s formed by a written report and a visual application. The written report includes decisions and consequences taken in the process of preliminary investigation and visual application. In the written report of project Tasarımasal, ?Masal Masal İçinde? tale is taken as a whole and all design decisions are expressed literally. The application phase includes a spesific part of the tale, considering the length of the tale.