İç kontrol sistemi ve verimlilik ilişkisi
Internal control system and efficiency
  1. Tez No: 264060
  2. Yazar: GAMZE ÖZEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MASUM TÜRKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 199
Özet
Bu çalısmada, isletme varlıklarının korunması, hata ve yolsuzluklarınönlenmesi, muhasebe verilerinin doğruluğunun, güvenilirliğinin ve zamanındahazırlanmasının sağlanması ve aynı zamanda faaliyetlerin isletme politikalarınauygunluğunun belirlenmesi amacıyla olusturulan iç kontrol sisteminin, isletmeler içinolan önemi üzerinde durulmus, ve bunun yanı sıra etkin ve güvenilir bir iç kontrolsisteminin isletmede ne sekilde kurulacağı, gelistirileceği anlatılmıs, ve etkin birbiçimde isleyen iç kontrol sisteminin bir isletmenin verimliliğini hangi ölçülerdearttıracağı konusunda isletmelere önerilerde bulunulmaya çalısılmıstır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is emphasize to give the importance of internal control systemwhich is related with the procedures of business management such as procurement ofaccuracy, prevention of mistakes and corroptions, reliability and timeliness ofaccounting data and also determination of activity appropriateness according tobusiness policies on the part of companies. Furthermore, it is tried to advance aproposal for companies how to design and develop an internal control system whichworks dependable and also it is tried to show how an efficient internal control systemcan increase the efficiency of companies.