Endüstriyel işletmelerde kalite maliyetleri ve tekstil sektöründe uygulaması
  1. Tez No: 67785
  2. Yazar: OSMAN KULAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN BAŞLIGİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
ÖZET Günümüzdeki işletmelerin uluslararası pazarlarda, güçlü bir şekilde varlıklarını sürdürebilmeleri için,“ fiyat”ve“ kalite”kavramlarına önem vermeleri kaçınılmaz olmuştur. Özellikle büyük düşünen firmaların, fiyat ve birlikte kalite konusunda da yarışabilmeleri, kuracakları kalite güvence sistemlerine bağlıdır. Kalite güvence sistemi ile birlikte; kalite ve ilgili gerek yönetimin, gerekse de üretimin performansının belirlenmesinde oldukça etkili olan kalite-maliyet programlan oluşturulmalıdır. Üretim ve kalite ile ilgili verimlilik arttırma aracı olarak da kullanılan bu konu, gelişmekte olan ülkemizde firmaların geleceği açısından son derece önem arz etmektedir. İşletme hayatında oldukça etkili olan kalite maliyetleri işte bu nedenlerden dolayı çalışmamızın konusu olarak seçilmiştir. Çalışmamızın ilk bölümünde, genel anlamda kalite ve kalite kontrolü hakkında temel kavramlar üzerinde durulmuştur. Kalitenin tanımından Kalite Kontrolün Amaçlarına kadar birçok konunun işlendiği bu bölüm, çalışmamıza giriş oluşturması açısından uygun görülmüştür. İkinci bölümde; son zamanlarda oldukça popüler olan Toplam Kalite Yönetim'inde Kalite-maliyet ilişkisine değinilmiştir. Toplam Kalite Yönetimi ile ilgili temel bilgiler sunulduktan sonra klasik yönetim anlayışındaki Kalite-maliyet ilişkisi ile Toplam Kalite Yönetim'indeki Kalite- maliyet ilişkisi değerlendirilmiştir. Üçüncü bölümde; endüstriyel işletmelerde Kalite Maliyetleri hakkında bilgi verilmiştir. Kalite Maliyetlerinin tanımlanması, sınıflandırılması ve kurulacak bir kalite- maliyet sisteminin faydalan ile üretim sitemine etkileri bu bölümde izah edilmeye çalışılmıştır. Sınıflandırma sonrasında Kalite Maliyetleri; önleme, "ölçme ve değerlendirme, iç ve dış başarısızlık maliyetleri olarak gruplandırılmış ve bunlara ait ayrıntılı bilgiler bu bölümde sunulmuştur. Dördüncü bölümde Kalite Kontrol Programı ile Kalite Maliyet Programı detaylı olarak izah edilmiştir. Bu programların amaçlan, faydalan ve uygulamaya dönük içerikleri bu bölümde incelemeye alınmıştır. Toplanılmış Kalite Maliyet verilerinin değerlendirmeye alınıp, değerlendirme sonucunda yönetimi harekete geçiren Kalite Maliyetleri'nin analizi ile ilgili çalışmalar beşinci bölümde kaleme alınmıştır. Altıncı bölüm; daha önceki bölümlerde teorik kısmını izah ettiğimiz Kalite Maliyetleri ile ilgili endüstriyel bir uygulamayı içermektedir. Seçtiğimiz firmanın bulunduğu bölge ve ekonomisi, seçilen firmada bilgilerin derlenmesi ile ilgili olarak karşılaşılan problemler ve bu konudaki analiz çalışmalarımız bu bölümde toplanmıştır. Sonuç kısmında ise Kalite Maliyetleri'ni konu olarak seçmemizin gerekliliği, inceleme sonucunda elde ettiğimiz sonuçlar ve bu sonuçlara göre sunulan öneriler yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Companies give big importance to“price”and“quality”concepts to be alive in the international markets. Specially big thinking firms should establish quality confidence system. It is essential to race with other firms about“price”and“quality”in the markets. With quality confidence system, quality-cost programs -should establish which are very effective on the performance of not only the management of quality but also production. This topic, which used for productivity increasing tool about production and quality, is very important for companies in our developing country. In this study quality costs, that rather effective in the company life, chosen. In the first part of the study, the basic consepts about quality and quality control examined. From the definition of quality to the aims of the quality control many subjcets examined. In the second part; in the management of the total quality, quality-cost relationship is taken which is rather popular recently. After giving the basic knowledge about total quality management, quality-cost relationship in the conventional management and quality-cost relationship in the total quality c0Stis_assesed. In the third part, quality costs are taken in the industrial firms. The definition and category of quality costs and advantages of established quality-cost system. Quality costs after categorise, grouped namely prevention, appraisal, internal failure and external failure costs. In the fourth part, detailed explanation given quality control program and quality cost program. Aims, advantages and applications of this programs are examined in this chapter. After collecting the cost data and evaluation, The analysis of quality costs examined in the fifth chapter. Chapter six contains a practical application that analysed theoraticaly in the previous chapters. The province and the economics of the chosen firm and problems of data collection and assessments examined in this chapter. In the results chapter, the reasons of choosing the necessity of quality costs and results and recommendations are given.