İnşaat sektörü ve gazbeton işletmelerindeki stratejik yönetimler
Construction sector and gasconcrete sector strategic management
- Tez No: 264061
- Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ URAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Belirsizlikle dolu dünyada bireylerin ya da işletmelerin hedefledikleri sonuçlara varabilmeleri, geleceğe karşı geliştirdikleri bakış açılarıyla ilgilidir. Ortaya çıkan fırsatlardan yararlanmak ya da kendileri için zarar görebilecekleri olgudan korunmak, isabetli bir strateji ile mümkündür. Stratejik düşünceler ortaya konulmadan belirlenmiş hedeflere varılması ve istenilen sonuçların elde etmesi mümkün değildir.Stratejik yönetim; dinamik bir süreç olup herhangi bir iş örgütü veya sosyal organizasyonun amaçlarına ulaşmasını sağlayacak, çok taraflı kararların incelenmesi, hazırlanması ve uygulanmasını hedefleyen bilimdir. Stratejik yönetim, özellikle işletmelerin yönetim, üretim, pazarlama, finans, muhasebe, insan kaynakları yönetimi, halkla ilişkiler, kontrol ve araştırma, geliştirme ve bilgi işlem sistemlerini uyum içinde çalıştırarak organizasyonun başarılı olmasını amaçlamaktadır.İnşaat sektörünün içinde önemli bir paya sahip olan gazbetonun, piyasada tercih edilme sebebi ve diğer duvar malzemeleri ile ilgili karşılaştırmaların yer aldığı tezimde; araştırmamın özünü, yukarıda saydığım özelliklere paralel olarak İnşaat Sektörü ve gazbeton oluşturmaktadır. Gazbeton alanında stratejik yönetim şekilleriyle üreticilerin ve tüketicilerin nelerden etkilendiğini, bu etkilere karşı üreticilerin hangi stratejiler belirleyip, nasıl önlemler alabileceğini anket yardımıyla tespit etmeye çalıştım.
Özet (Çeviri)
In a world of ambiguity, for individuals and for companies, to reach the goals which are set is all about the perspective they develop when they look inside the future. To benefit form the chances that come and to avoid the risks, they have to have a good strategy. Without strategic plans, it is not possible to reach goals and results they want to haveStrategic management is a dynamic process and a science that helps people and organizations to reach their goals; it helps organization to study, prepare and apply multilateral decisions. Strategic management helps the departments in a company work in harmony; management, production, marketing, finance, bookkeeping, human resources management, public relations, control and research andday processing all work together.In my thesis, the topic is gazbeton and other wall materials. Gazbeton is widely used in construction sector. This product and others are compared and the core of my study is construction sector and gazbeton. I study them in the perspective of the the things given above. I study what factors affect the producers and consumers in gazbeton sector through managament style. I try to clarify what precaution the producers can take and what strategies they can plan and I do is with help of surveys.