Trakya Bölgesi'ndeki hastaların sağlık kuruluşları tercihinde etkili olan unsurlar ve sağlık kuruluşlarında marka imajının önemi
The factors affect patients' choice of helathcare institution and the brand image of the healthcare institutions
  1. Tez No: 264063
  2. Yazar: FİLİZ ALBAYRAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KAHRAMAN ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu çalışmada sağlık kuruluşlarının tercihinde etkili olan unsurların neler olduğunun belirlenmesi ve hizmet kalitesinin ve kişilerin zihnindeki marka imajının ne olduğunun anlaşılması sağlanmıştır. Sağlık kuruluşlarının, pazarlama anlayışı ile hareket ederek daha kaliteli ve güvenilir sağlık hizmeti vermeleri için öneriler geliştirilmiştir. Hastaların sağlık hizmeti alırken nelerden etkilendikleri ve sağlık kuruluşlarını tercih ettikleri araştırılmış, elde edilen sonuçların sağlık kuruluşlarının yöneticilerine hastaları kendi kuruluşlarına çekme konusunda yardımcı olması amaçlanmıştır.Araştırma kapsamında, Kırklareli ili Lüleburgaz ilçesinde bulunan Lüleburgaz Devlet Hastanesine gelen hastalardan tesadüfî olarak seçilen 307 kişi ile anket çalışması yapılmıştır. Anket çalışması yüz yüze görüşülerek, 2010 yılının Nisan ve Mayıs aylarında gerçekleştirilmiştir. Araştırmadan elde edilen verilerin istatistiki değerlendirmeleri için SPSS 10.0 for Windows paket programından yararlanılmıştır.Bu araştırma literatür ve alan araştırması olmak üzere iki kısımdan oluşmaktadır. Literatür araştırması kısmında sağlık hizmetleri kuruluşları, sağlıkhizmetleri pazarlaması ve hastaların sağlık kuruluşu tercihini etkileyen unsurların neler olduğu anlatılmıştır.Alan araştırması kısmında ise hastaların sağlık kuruluşlarını tercih ederken hangi faktörlerin etkisinde kaldıkları araştırılmıştır. Çalışmanın son kısımda, araştırma sonuçları ve sonuca yönelik önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study shows the factors that affect patients? choice of healthcare institutions, the service quality and the brand image in their minds. Many recommendations have also been developed for those institutions to provide higher quality and reliable healthcare with the sense of marketing. The factors that affect patients and the reasons why they choose those institutions have been researched and with the results, it?s intended to help the healthcare providers to attract the patients.A survey was conducted with randomly selected 307 patients in Lüleburgaz State Hospital, District of Lüleburgaz, Kırklareli. The survey was conducted by face to face interviews during April and May 2010. SPSS 10.0 for Windows was used to evaluate the data which was obtained from the research.This research includes two parts: literature survey and field research. In the first part, the factors that affect the patients? choice of healthcare institutions have been explained.In the field research part, the factors that affect the patients? choice of healthcare institutions have been researched. At the end of this part, the research results and proposaly have been given.