Tedarik zinciri yönetiminde performans ölçümü; balanced scorecard yaklaşımı
Performance measurement in supply chain management; balanced scorecard approach
- Tez No: 264062
- Danışmanlar: PROF. DR. FERYAL ORHON BASIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 198
Özet
Günümüzde, Tedarik Zinciri'nde yer alan tedarikçiler ve müşterilerle yapılan işbirliğinin stratejik önemi açıktır. Tedarik Zincir Yönetimi'nde stratejik ortaklıklar kurulmasıyla bilgi paylaşımı ve bütünleşik zincir belirsizliklerin yaratacağı riskleri azaltmaktadır. Tedarik Zinciri Yönetimi'nin benimsenmesindeki en önemli etkenler rekabet avantajı ve performans artışı sağlamasıdır.İşletmeler performans değerlemelerinde finansal değerleme ağırlıklı geleneksel performans değerleme yöntemlerini kullanmışlardır. Çoğu işletmede kullanılan finansal ölçütler işletme yönetiminden ziyade finansal tabloların hazırlanmasında kullanılmak üzere geliştirildiğinden karar alma sürecinde yetersiz kalmaktadır. Geleneksel performans ölçüm yöntemlerinin kısıtlarını bertaraf etmek için Dengeli Sonuç Kartı geliştirilmiştir. Dengeli Sonuç Kartı stratejik bir yönetim aracı ve yönetim modeli olarak işletmelerin vizyon, misyon ve stratejilerini eyleme geçirme aracı haline gelmiştir.Bu çalışma Tedarik Zinciri Yönetimi ve Dengeli Sonuç Kartı kavramlarını teorik ve pratik açıdan bir araya getirmeyi ve incelemeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Today, the strategic importance of the partnership with supplier and consumers in The Supply Chain is widely accepted. The fact that information sharing and Supply Chain integration is minimize the risk caused by uncertainty with establishing of strategic relationship. Competitive advantages and performance improvement are the two factors of the adoption of Supply Chain Management.Traditional performance measures which are financial based are used precisely in order to evaluate firms performances. Traditional performance measures frequently used by a large number of firms, they supply and deficient tool for decision making as they were improve for financial reporting requirements rather than to run a business. Balanced Scorecard was created in order to eliminate the constraints of financial based performance measurement. The Balanced Scorecard is an strategic measurement tool and management system that becomes and organization mission and strategy in to the action.In this study purpose to get together and to analyse The Supply Chain Management and The Balanced Scorecard notions with the persfectives of teorical and practical.