İstanbul basketbol altyapı liglerinin işletmecilik boyutunda yönetimi
The management of İstanbul basketball infrastructural leagues with business administration perspective
  1. Tez No: 264064
  2. Yazar: CİHAT LEVENT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ASIM SALDAMLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, İşletme, Sports, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Modern yaşamın gereği olarak gelişen; sosyal, ekonomik, teknolojik ve politik yapılanmanın spor ile ilişkilendirilmesi aracılığıyla; sporun, ekonomik yaşamın tüm boyutları ile ilişkili kilit sektörlerden biri olduğu bilinmektedir.Çağımız gereği olarak spor hızla yükselen bir trend ile ciddi bir sektörel gelişim ivmesine kavuşmuştur. Büyük bütçe ve markaların yönetimiyle birlikte organizasyonlar dev birer işletmeye dönüşmüştür. Kilit sektör konumuna gelen spor, diğer sektörlerle ilişkilerini geliştirerek ekonomi üzerindeki etkilerini her geçen gün biraz daha güçlendirmektedir. Bu bağlamda sporun ekonomik ve sosyal etkileri ile sportif organizasyonların yönetimi büyük önem kazanmaktadır.Gelir gider dengeleri ve amaçlarıyla birlikte sportif organizasyonların işletmecilik boyutu her geçen gün daha fazla önem kazanmaktadır.Sporun ülkemizde sektör olarak kabul görmesi ve sportif organizasyonların işletmecilik zihniyeti ile gerçekleştirilmesine katkı sağlayabilmek amacıyla, bu çalışmada İstanbul Basketbol Altyapı Liglerinin işletmecilik boyutunda yönetimi irdelenmektedir. İstanbul Basketbol Altyapı Liglerinin mevcut durumu, yapılan çalışmalar ve yürürlüğe konulabilecek projelerin sentezi ile ideal yönetim tarzına ulaşmak için işletmecilik enstrümanlarının kullanılmasının kaçınılmaz olduğuna dikkat çekilmekte ve yapılan saha çalışması ile desteklenmektedir.İstanbul Liglerinde mücadele eden altyapı kulüplerinin %79'unun katılımıyla gerçekleştirilen anket çalışmasıyla elde edilen bulgular sonucunda, işletmecilik anlayışıyla yapılan düzenlemelerin işleyiş üzerindeki pozitif etkileri olduğu tespit edilmiştir.Dolayısı ile bu çalışma sportif organizasyonlar ve yönetim tarzlarının işletmecilik boyutunda geliştirilmesinin ülke sporu ve ekonomisi üzerindeki etkilerinin olası pozitif yansımalarına dikkat çekerek bu alanda yapılan araştırmalara önemli katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
It is known that, as a requirement of modern life-style, by means of establishing connections with social, economical, technological and political structuring, sports has become one of the key sectors from every aspects the economical life.As a necessity of our century, sports has gained serious momentum as a developing sector . With huge budgets and brand names? involvements, sports organizations have become large corporations. By becoming as a key sector, sports has been strengthening its effects on the economy everyday by improving its relationships with other sectors. Within this context, the economical and social effects of sports and management of the sports organizations have gained great importance.With the improving balance sheets and its purposes, the professional management dimension of sports organizations gaining more importance every single day.In order to be able to provide contribution to the idea of sports being accepted as a sector in our country and sports organizations to be held professionally, the management of Istanbul Basketball Infrastructural Leagues was examined in this study. It is noted that it is inevitable to use all of the business management instruments in order to be able to find out the most ideal and desirable management style by analyzing the existing structure of Istanbul Basketball Infrastructural Leagues, continuing studies and the synthesis of applicable projects.According to the survey which is done among 79% of the clubs who join the Istanbul Basketball Infrastructural Leagues, reorganizations that are done with business management perspective have positive effects on the process is determinated.Because of this study, it is highlighted that developments in sports organizations and in their managements from business management point of view will have positive effect in the country?s sports and economy. This study provides important contributions to the studies in this area.