Reel sektörün finansmanında faktoring'in rolü ve Türkiye'deki faktoring sektörü
The role of financing real sector with factoring and factoring sector in Turkey
  1. Tez No: 264070
  2. Yazar: SABRİYE ÇALIŞKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEREM ALKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bankacılık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Bankacılık ve Finans Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Faktoring firmaların alacak haklarını, faktoring firmalarına temlik edilmesi ile firmaların kısa ve orta vadeli finansman ihtiyaçlarını karşılayan banka dışı bir finansman tekniğidir.Ülkemizde ve dünyada yaygın kullanım olanını, küçük ve orta boy işletmelere kullandırılan fonlar oluşturmaktadır.Faktoringin üç temel fonksiyonu bulunmaktadır. Finansman hizmeti sağlama , garanti hizmeti verme ve tahsilat hizmetidir. Faktoring işlemi, faktoringin yapıldığı yer, alıcının ve satıcının faylandığı hizmetler, riskin üstlenilip üstlenilmemesi gibi unsurlara göre farklılaşmakta ve çeşitlere ayrılmaktadır.Faktoring'in Türkiye'deki gelişimi ve reel sektörü fonlama fonksiyonu 1980 sonrası serbest ekonomiye geçilmesi ile birlikte başlamıştır. Sektör yaşanan kriz dönemlerinde hızlı bir büyüme göstermiştir. Faktoring sektörünün hukuksal alt yapı eksikliği, BSMV sorunu, alınan firma risklerinin sigorta yaptırılamaması ve faturanın kıymetli evrak sayılmayıp faturanın ekinde işlemler için çek senet alınması gibi sıkıntıları mevcuttur.Reel sektör ve Kobi finansmanın da etkin rol oynayan faktoring ürünleri, firmalara pratik ve hızlı finansman olanakları sunmasından dolayı son dönemlerde tercih edelen bir finansman tekniği olmaya başlamıştır. Sektörün sıkıntılarınında giderilmesi ile birlikte daha da gelişim göstereceği öngörülmektedir
Özet (Çeviri)
Factoring is a non-bank financing method covering the short- and middle-term financing needs of the companies by assigning the rights on receivables of the companies to the factoring companies. The funds allocated to small and middle size enterprises constitute the widely used type in our country and the world.Factoring has three basic functions: financing service, guarantee service and collection service. Factoring varies and divides into different types depending to the factors such as the place of factoring, the services used by the buyer and the seller and whether the risk is undertaken.The development and real sector funding function of factoring in Turkey have started with the transition to liberal economy after 1980. Factoring has displayed a quick growth during the crisis periods in the industry. Factoring industry experiences some problems such as the lack of legal infrastructure, BSMV (Banking and Insurance Transactions Tax) problem, non-insurance of the undertaken company risks and receiving checks and notes for the transactions enclosed to the invoice by not considering invoice a negotiable instrument.Having an effective role in real sector and SME financing, the factoring products have started to become a preferred financing method recently as they offer practical and quick financing facilities to the companies. It?s been anticipated that it will display a further development with the elimination of the problems in the industry.