Finansal ve mali krizlerde türev ürünlerin etkileri
Effects of derivative products in financial crises
  1. Tez No: 264071
  2. Yazar: DİLEK AKIN ŞARE
  3. Danışmanlar: DR. GÖKHAN BÜYÜKŞENGÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Bankacılık ve Finans Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bretton Woods Sistemi ile yeni ekonomik ve politik kuralların oluşacağı bir dönem başlamıştır. Bu sistem bünyesinde kurulan uluslararası kuruluşlar, etkin faaliyetlerini sürdürmüş, tüm dünya piyasalarının entegrasyonunu sağlayacak liberal adımları politikaları ile desteklemişlerdir.Bretton Woods Sisteminin 1972 yılındaki çöküşü ile yaşanan para ve sermaye piyasalarındaki ekonomik dalgalanma, ekonomideki bireylerin maruz kaldıkları risk kavramını değiştirmiş, yeni finansal çözümleri ortaya çıkarmıştır. Bu anlamda kullanımı hızla yaygınlaşan türev piyasalar, finansal sisteme risklerini yönetme imkanı vermiştir. 1990'lı yıllarda kullanılan yapılandırılmış ürünler ile genişleyen türev piyasalarda işlem hacimleri inanılmaz boyutlara ulaşmıştır. Finansal bir varlığa dayandırılarak yaratılan yapılandırılmış ürünlerin, dayandığı varlıktan gelen risklerini de bünyesinde taşıyor olması tek başına taşımış olduğu risklerin ölçülememesine neden olmuştur.Bu çalışmada, doğru algılanmayan risklerin üzerine yapılan yatırımların doğurduğu sonuçlar, 2008 mortgage krizi örneği ile irdelenmiş, kredi riskini yönetmek üzerine türetilen kredi türevlerine değinilmiştir. Kredi temerrüt swap fiyatlamasında kullanılan spreadler ekonomideki genel durum ile ilişkilendirilerek ekonomik durum göstergesi anlamında Dow Jones Endüstri Ortalamaları Endeks hareketlerinin, türev ürün göstergeleri ile olan ilişkisine yer verilmiş global kriz de türev ürünlerin etkileri anlatılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
A new period that will bear new economical and political rules has begun with Bretton Woods System. International institutions established according to this system has continued their efficient performances and supported the liberal initiatives to integrate the entire world markets with their policies.The economic fluctuation in money and capital markets with the collapse of the Bretton Woods system in 1972 has changed the risk concept of the individuals in the economy and introduced new financial solutions. In this sense, the use of derivative markets has rapidly become widespread and enabled financial systems to manage their risks. The transaction volume of the derivative markets has grew and increased to incredible levels with the structured instruments used in 90?s. the fact that the structured instruments, created by grounding them on a financial asset, carry the risk of the assets that they are grounded has caused the stand-alone risk of the instruments that cannot be evaluated.In this study, the results of the investments based on misperceived risks are mentioned with the example of 2008 mortgage model crisis and credit derivatives that created to manage credit risk is detailed. By associtating CDS spread (using for pricing credit default swaps) with general economic condition, focused on relationship between DJ Industrial Index movements for an indicator of economic condition and derivative indexes, also effects of derivative products at financial global crisis.