Kalkınmada bölgesel işbirliği, Batı Asya incelemesi
Regional cooperation in terms of development, Western Asia study
- Tez No: 264069
- Danışmanlar: PROF. DR. KEREM ALKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışmanın özünü, birbirine coğrafi olarak yakın ülkelerden oluşan bir bölgede, iş bölümü, dış ticaret, yatırım, silahsızlanma gibi unsurları bulunan işbirliğinin; beslenme, barınma, sağlık, eğitim gibi temel insani konularda ön plana çıkan sorunlara karşı çözüm reçetesi sunan kalkınma sürecine katkısı oluşturmaktadır.Modern iktisat biliminin, oluşmaya başladığı andan itibaren temel çalışma sahalarından biri, toplumların yalnız niceliksel değil, niteliksel gelişimini de ifade eden kalkınma kavramı olmuştur. Uzun vadeli büyümeyi, işsizliği azaltmayı, sağlık ve eğitim koşullarını iyileştirmeyi amaçlayan Kalkınma Kuramları'nın önemli bir bölümü ise iş bölümünü ve dış ticareti dolayısıyla bölgesel iş birliğini kalkınmanın lokomotifi olarak konumlandırmaktadır.Hızla gelişen teknolojiye, artan toplam üretime, büyüyen ekonomilere karşın, dünya üzerinde yaklaşık bir milyar insan yetersiz beslenmekte, birçok bölgede milyarlarca insan fakirlik sınırının altında yaşamaktadır. Kalkınma göstergelerinde istenilen seviyeye bir türlü ulaşamayan bölgelerden biri de Batı Asya bölgesidir. Batıda Türkiye ve Mısır, doğuda İran, kuzeyde Gürcistan ve Azerbaycan ile güneyde Arap Yarımadasını kapsayacak şekilde değerlendirilen Batı Asya bölgesi, medeniyetlerin beşiği olması ve çağdaşlarının en gelişmiş ülkelerine ev sahipliği yapması ile bilinse de, günümüzde tarihi dönemlere kıyasla en geri kalmış dönemini yaşamaktadır. Ortak değerlere ve tarihi geçmişe sahip ülkelerin dahi bölgenin pek çok noktasında çatışma halinde olması, kalkınma hedefi için kullanılması gereken kaynakların silahlanma yarışları ve güvensizlik ortamının getirdiği hesapsız harcamalar ile israf edilmesi bu geri kalmışlığın nedenleri olarak incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
This study is formed by the essence of geographically nearby countries comprising the region, by business division, foreign trade, investment, disarmament and other elements of the collaboration on nutrition, shelter, health, education, basic humanitarian issues, generally the issues that forefronts towards prescribing resolution offers to the contributing development process. Since the modern economics started to develop, development became one of the main working fields, not only by defining quantity but also disclosing importance of quality evolution. Many parts of development theory concluded long process of growth, decrease in percentage of unemployment, improvement of both health and education provisions, besides those values, division of labor and foreign investment are seen as the locomotive parts of development.Despite advance on technology, increasing output of total production and growing economies, around 1 billion of people are not being nourished enough. In many regions growing number of people are living under poverty conditionsl.One of the regions that can not reach the efficient outputs of development programs is West Asia. Region west Asia contains countries as Turkey, Egypt, Iran, Georgia, Azerbaijan and Arab Peninsula. In west Turkey and Egypt, in east Iran, in northern part of Iran we see Georgia and Azerbaijan, and in north Arab peninsula. Even though this region is known as to be the host of many cultures, especially to those who had achieved great cultural and military achievement during its time, today it is considered to have the least developed period of its history. The main reason of this backwardness is seen as having conflicts in many parts of the region between those countries that had shared common values and common historical background for centuries, and as a result, materials that can be used for development in the region are being used for producing deadly weapons, thus as a result of security concerns, measureless expenditures, and extravagance of money is seen as the main problem of this backwardness.