Tiyatroda Fars tekniği ve bir model oyun: 'Çifte Nikah'
The Farce technique in theatre and a model play: 'Double Espousal'
- Tez No: 264077
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. GÜRSEL KORAT, YRD. DOÇ. DR. BAŞAK ŞENOVA MURATOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Film Drama Bölümü
- Bilim Dalı: Film ve Drama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu tez çalışmasında tiyatrodaki komedi türünün alt başlıklarından biri olan Fars tekniği incelenmiştir ve bu inceleme ışığında Çifte Nikâh adlı bir fars oyunu yazılmıştır. Fars türü ve tekniği kronolojik bir süreçle anlatılmıştır. Tarihsel süreçle birlikte, türün teknik gelişmeleri de açımlanmıştır. Tez oyununda biçim ve içerik olarak kullanılacak bilgilerin açıklanması amaçlanmıştır. Böylelikle kuramsal kısım, tez oyununu besleyici nitelik kazanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the Farce technique which is one of the sub-techniques of Comedy in Theatre, has been studied. A Farce called Double Espousal has been written with the inferences of the study.Farce has been studied chronologically as a technique and a genre. Besides this historical study, the technical improvements have also been studied, too.The form and the content of the thesis play have been based on the research. So the theoretical part maintains the thesis play.