Gulâm Huseyn Sâidî'nin hayatı, tiyatro eserleri, Dahhâk isimli tiyatro eserinin çevirisi ve tahlili
Gulam Husein Saidi's life, works of teatr, literary personality and translation and examination of his Dahhak theatr
- Tez No: 366821
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ASUMAN GÖKHAN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Sahne ve Görüntü Sanatları, Eastern Linguistics and Literature, Performing and Visual Arts
 - Yıl: 2014
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Atatürk Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Fars Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 293
Özet
İran Edebiyatında özellikle oyun yazarlığı alanında önemli bir yere sahip olan Gulâm Huseyn Sâidî'nin oyun eserlerinin tanıtılması ve Dahhâk isimli oyun eserinin incelenmesidir. Çalışma giriş, üç bölüm ve bir ekten oluşmaktadır. Giriş kısmında İran'da tiyatro sanatının gelişimi ve bu gelişmeyi etkileyen unsurlara değinilmiştir. Birinci bölümde yazarın hayatı, eserleri ve edebî kişiliği hakkında genel bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde yazarın oyun eserlerinin özetleri ve eserlere ilişkin dikkatler yer almaktadır. Üçüncü bölümde yazarın Dahhâk adını taşıyan oyun eserinin çevirisi ve eserin dramatik ve tematik tahlili yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purposes of this study is to introduce the theatr Works of Gulam Husein Saidi who has important place in the Persian Literature especially in theatr, to translate and to examine the theatr Dahhak. The study consists of prolog, three parts and one addition. The development of the art of Persian Theatr and factors affecting these developments take place in prolog. In the first part is given information about life, Works of art and, literary personality. In the second part take place translations of theatr Works and determinations about these theatr Works. In the third part is made translation of theatr Dahhak written by Gulam Husein Saidi and is made dramatic and thematic analysis of theatr Dahhak.