Web tabanlı uzaktan eğitim sisteminde öğretim gören yükseköğretim öğrencilerinin yönetim sürecini algılamaları
The perception of management procedure by undergraduate students who are receiving a web based education
- Tez No: 264078
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHSİN HESAPÇIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 227
Özet
Bu araştırma, Web Tabanlı Uzaktan Eğitim Sisteminde öğrenim gören lisans ve ön lisans öğrencilerinin yönetim sürecini algılama düzeyini tespit etmek amacıyla gerçekleştirilmiştir.Araştırmada öncelikle ?uzaktan eğitim? ve ?web tabanlı uzaktan eğitim?e dair literatür incelenmiştir. İlgili literatürden hareketle veri toplamak amacıyla ?Web Tabanlı Eğitim Ölçeği? geliştirilmiştir. Bu ölçek kullanılarak elde edilen verilerle araştırmaya katılan öğrenci algılarının cinsiyet, başarı durumu, kayıt isteklilik, lise türü, öğrenim türü, bilgisayar bilgisi ve üniversite değişkenlerine göre farklılaşıp farklılaşmadığı ortaya koyulmuştur.Araştırmada kullanılan Web Tabanlı Eğitim Ölçeği, 701 öğrenciye ait veriler kullanılarak geliştirilmiştir. 52 madde olarak hazırlanan anket taslağı, kapsam geçerliliği yapmak üzere uzman görüşüne başvurulmuş ve uzman görüşleri doğrultusunda 52 maddenin 14'ü atılarak 38 soruya indirilmiştir. 38 maddelik anket ile elde edilen veriler kullanılarak yapılan güvenilirlik, madde toplam, madde kalan, madde ayırt edicilik ve faktör analizi sonucunda elde kalan 20 maddeden oluşan ölçeğe Web Tabanlı Eğitim Ölçeği (WTEÖ) adı verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to explore how management process is perceived by graduate students that are curently receiving a web based distance learning.A comprehensive literature survey was conducted for ?distance learning? and ?web based learning?. Putting the related literature into consideration a ?web based learning scale? was developed. Using survey data collected from the students participated to this research, it was analysed if their perception differ interms of their gender, success, willingness for registration, learning type, type of high school, university and computer skills.The ?web based learning scale? that has been used for this research was developed by using data collected from 701 students. The initial form of our scale included 52 items but following the experts? recommendations, 14 of these items were excluded and the scale was dropped to 38 items. After the reliability and factor analysis the final scale consisted of 20 items and it was named as ?web based learning scale?. This scale which consists of 3 sub factors and 20 items, has 0,926 Cronbach alpha reliability and explains our research model with a 50,451 % variance.The first sub factor of our scale has a 3,885 factor loading and was named as System Design, the second sub factor has a 3,153 factor loading and was named as Education Process and the last sub factor has a 3,053 factor loading and was named as System Functions.Independent T Test was used to check if the results differ in terms of the following variables of Students? Gender, Willingness to Registration and the Type of Education. One way ANOVA test was used for the effect of following variables of Success, Computer Skills, Type of High School and University. For significant ANOVA results we also implemented Post-Hoc Tamhane?s T2 and Post-Hoc Scheffe analysis to find out the significant difference between groups.Research findings provide significant differences between groups in terms of some of demografic variables while the rest of demografic variables did not make a significant difference.