KOBİ'lerin uluslararasılaşma süreci ve Ankara OSTİM'de bir uygulama
The internalization process of small and medium enterprises & an implication in Middle East Industrial Trade Center
  1. Tez No: 264079
  2. Yazar: HAKAN CENGİZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MÜJDAT ÖZMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu tezin amacı, Türkiye'deki KOBİ?lerin uluslararasılaşma sürecinin incelenmesidir. Tezin birinci bölümünde, KOBİ kavramının netlik kazanması amacıyla işletmelerin ölçeklerine göre sınıflandırılması üzerinde durulmuştur. Daha sonra farklı ülkelerin KOBİ tanımlarına yer verilmiş, Avrupa Birliği KOBİ tanımı yapılmış ve ülkemizde çeşitli kuruluşların yapmış olduğu KOBİ tanımlarından örnekler verilmiştir. KOBİ?lerin ülke ekonomileri içerisindeki yeri, sosyal yaşama katkıları ve uluslararası pazarlarda karşılaştıkları sorunlara değinilmiştir. Tezin ikinci bölümünde ise, ilk olarak uluslararası pazarlama ve uluslararasılaşma kavramları açıklanmıştır. Kavramların açıklanmasının ardından uluslararasılaşma yaklaşımlarından KOBİ?ler için uygun olabilecek modeller ele alınmıştır. Daha sonra KOBİ?lerin uluslararasılaşma güdüleri, uluslararasılaşma stratejileri ve KOBİ?lerin uluslararasılaşmasını engelleyen faktörlere değinilmiştir. Üçüncü bölümde KOBİ?ler üzerine bir anket çalışması yer almaktadır. Veriler 2009 yılı itibariyle Ankara OSTİM?de, hem ulusal pazarda hem de uluslararası pazarda, faaliyet gösteren 51 firmadan elde edilmiştir. Elde edilen veriler yapılan analizler sonucu yorumlanmıştır. Son olarak tüm bu yapılanlar sonuç bölümünde toparlanmış ve görüşler belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to examine the process of the internalization of SMEs. The first part is based on the classification of the measurements of the Business market, in order to make obvious the concept ?SME?. Moreover the explanation of the concept ?SME? according to the European Union and other countries are predicted, as well as that of many different organizations in our country. The place of the SME in all countries? economies, their addition to social life and the problems they faces in international market are mentioned. Second part, first of all, concerns the explanation of the definitions of ?international trade? and ?internationalization?. Afterwards, suitable examples for SMEs, in case of internationalization approach, are worked out. Later, the reactive and proactive motives of internationalization of SME, internationalization strategies and barriers in internationalization of SMEs are mentioned. Third part is concerning general inquiries about SMEs. The data were collected from 51 companies located in OSTİM, Ankara; which were activated In national and international market, from the year 2009 up to now. At least, every research is condensed in the Resolution Part, which also embodies all statements.