Cabri 3d dinamik geometri yazılımının, geometrik düşünme ve akademik başarı üzerine etkisi
The effect of cabri 3d dynamic geometry software on geometric thinking and academic achievement
- Tez No: 264093
- Danışmanlar: PROF. DR. SERVET BAYRAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Geometri alanında yapılan çeşitli araştırmalar ülkemizde geometri öğretiminde yeterli düzeye gelinemediğini göstermektedir (MEB,2003). Gerek uluslar arası araştırmalar gerek ülkemizde yapılan ortaöğretime geçiş, üniversiteye geçiş sınavlarındaki geometri sonuçları bunun göstergesidir (MEB, 2007). Bu olumsuz tabloyu ortadan kaldırma adına geometri dersinde yeni yaklaşımlara yer verilmesi gerekmektedir. Son yıllarda gelişen bilgisayar teknolojisiyle birlikte ortaya çıkan dinamik geometri yazılımları bu alanda kendini göstermiştir. Dinamik özelliğiyle geometrik şekiller üzerinde değişiklik yapmaya imkân tanıyan bu yazılımlar, soyut, anlaşılmayan bir takım konuları somutlaştırarak öğrenmeye katkı sağlamaktadır.Araştırma 2009-2010 eğitim-öğretim yılı, Emine Koçulu İlköğretim Okulu, 8.sınıf öğrencilerinden 60 kişilik öğrenci grubu üzerinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmada veri toplama amacıyla 2 farklı testten yararlanılmıştır. Bunlardan birincisi; öğrencilerin akademik başarısını ölçmek için geliştirilen ?Geometri Başarı Testi?, ikincisi ise öğrencilerin geometrik düşünme düzeyini ölçen ?Van Hiele Geometri Testi? dir.Araştırma sonrasında, deney ve kontrol gruplarına uygulanan son test sonuçlarının Bağımsız Grup t-Testi analizi sonucuna bakıldığında, Cabri 3D kullanan öğrencilerin Cabri 3D kullanmayan öğrencilere göre daha başarılı oldukları görülmektedir. Deney ve kontrol gruplarının son test sonrasındaki geometrik düşünme düzeylerine göre yapılan kay kare analizi sonuçlarına bakıldığında iki grup arasında .05 düzeyinde herhangi bir fark görülmemiştir. Geometrik düşünme düzeyine ait sontestlerden elde edilen bir diğer bulguya göre; yapılan İki Yönlü Anova analizi sonucunda geometrik düşünme düzeyinin geometri başarı puanına tek başına etki yaptığı görülmektedir. Son olarak grupların ayrı ayrı öntest, sontest ve kalıcılık testi sonuçları, Tek Yönlü ANOVA analizi kullanılarak karşılaştırılmıştır. Karşılaştırılan bu test sonuçları içinde iki grupta da öntest- sontest ve sontest- kalıcılık testi arasında anlamlı bir fark bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Various studies in the field of geometry has showed that our country is not adequate in teaching geometry(MEB, 2003). Both international researches and geometry results in entrance exams to secondary education and to university indicates that result (MEB, 2007). New approaches for teaching geometry are needed to eliminate these negatif statements. With developing computer technology in recent years, dynamic geometry softwares have emerged in this area. These dynamic softwares, allowing to modify properties of geometric shapes, make abstract and misunderstood issues concrete and contribute to learning.The study was conducted with 60 eighth grade students at Emine Koculu Primary School in Umraniye province of Istanbul in 2009-2010 academic school year . In this research, two different tests were used to collect data. The first one is ?Geometry Achievement Test? developed to assess students? academic achievement and the second one is ?Van Hiele Geometry Test? assessing students? level of geometric thinking.The results of Independent Group t-test showed that students used Cabri 3D are more successful than students who did not used Cabri 3D. The result of Chi Square analysis after posttest of experimental and control groups showed that there was not a significant difference between groups at level of .05. With using obtained findings from posttest on geometric thinking level, the two-way ANOVA analysis revealed that the level of geometric thinking affects geometry achivement scores alone. Finally, results of pretest, posttest and retention test of the groups were compared using one-way ANOVA analysis and a significant difference was found between pretest and posttest and posttest and retention test results.