Özel eğitim kurumlarında çalışan öğretmenlerin örgütsel güven düzeyleri ile örgütsel bağlılıkları arasındaki ilişkinin incelenmesi
The research on the organizational thrust and organizational devotion relation among the teachers who works on private educational institution
  1. Tez No: 264094
  2. Yazar: GÜLHAN ALTUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜNEVVER ÖLÇÜM ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 225
Özet
Bir örgütün yaşaması ve gelişmesi için örgüt içindeki çalışanların örgüte güven ve bağlılıklarının oluşması gerekmektedir. Bir eğitim kurumunu geliştirecek ve eğitim kurumunun başarı göstermesini sağlayacak olanlar içinde de en büyük payı hiç şüphesiz öğretmenler oluşturmaktadır.Özel eğitim kurumlarında çalışan öğretmenlerin örgütsel güvenleri ile örgütsel bağlılık düzeylerinin tespit edilmesi gereğinden hareketle bu çalışmada, İstanbul ilindeki Devlete bağlı Eğitim Uygulama Okulu ve İş Eğitim Merkezleri, Meslekî Eğitim Merkezleri ve Özel özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezlerinde eğitim gören engelli çocukların öğretmenlerinin örgütsel güven düzeyleri ile örgütsel bağlılıkları arasında ilişki olup olmadığı incelenmiş, öğretmenlerin örgütsel güven düzeyleri ile örgütsel bağlılık düzeylerinin çeşitli değişkenlere göre farklılaşıp farklılaşmadığı sorgulanmıştır. Bu kurumlarda çalışan 265 öğretmenden kullanılabilir veriler elde edilmiştir.Araştırmada kullanılan veri toplama araçları şunlardır; Kişisel Bilgi Formu, Örgütsel Güven Ölçeği, Örgütsel Bağlılık Ölçeği.Araştırmada öncelikle kullanılan örgütsel güven ve örgütsel bağlılık ölçeklerinden elde edilen verilerle özel eğitim kurumlarında çalışan öğretmenlerin, cinsiyet, yaş, medeni durum, eğitim durumu, mezun olduğu alan, görev yaptıkları kurum, öğretmenlikteki kıdem yılı, kurumdaki çalışma süresi değişkenlerine göre farklılaşıp farklılaşmadığı ortaya koyulmuştur.Öğretmenlerin örgütsel güvenleri ve örgütsel bağlılıkları arasındaki ilişkileri belirlemek için Pearson Momentler Çarpımı Korelasyonu kullanılmıştır. Öğretmenlerin örgütsel güvenleri ve örgütsel bağlılıklarının belirtilen değişkenlere göre anlamlı farklara sahip olup olmadığını araştırmak için ?t testi?, ?Kruskal Wallis analizi? kullanılmıştır. Farklılığın nerden kaynaklandığını tespit etmek için ikili karşılaştırma testi olan Mann Whitney uygulanmıştır. Öğretmenlerin örgütsel güvenlerinin ve örgütsel bağlılıklarının çeşitli değişkenlere göre çalışan politikaları-yönetici çalışan ilişkisi-iletişim ve duygusal-devam-normatif bağlılık alt boyutlarında incelenmesi için ise ANOVA (varyans analizi) testi kullanılmıştır.Araştırmamızın sonucunda; Özel Eğitim Kurumlarında çalışan öğretmenlerin örgütsel güven düzeyleri ile örgütsel bağlılıkları arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In order to maintain and to develop an organization, trust and devotion is an esset among the employees. Precisely, teachers are the key element for the continious development and success of the educational institutions.To be able to determine the levels of organizational trust and organizational devotion of the teachers working at Private Educational Centres, a research is taken among handicapped children?s teachers working at Public Education Practice School and Occupation Centres, Professional Education Centres and Private Education and Rehabilitation Centres in Istanbul city to identify a relation between organizational trust and organizational devotion. Additionally, reserch aims to determine if the teachers? organizational trust and organizational devotion levels are fluctuated by different variables. The research data is collected from 265 teachers working at the below mentioned institution types.Data collecting tools are; Personal Information Form, Organizational Trust Scale, Organizational Devotion Scale.The research data from organizational trust and organizational devotion scales gives us the opportunity to analyse whether if the variables such as the gender, age, marital satatus, duty in the organization, educational status, graduation field, institution which is currently being apart, seniority status in the occupation and seniority status in the particular institution vary the organizational trust and organizational devotion of the teachers.Pearson Moment Correlatıon has been used to state the relation between the teacher?s organizational trust and organizational devotion. ?T Test? and ?Kruskal Wallis Analysis Method? is used to study if there is a significant differentiation in organization trust and devotion according to mentioned variables. To indicate the origin of the difference ?Mann Whitney Test ? is applied. ANOVA (Variance Analysis) is also used the inspect the teachers? organizational trust and organizational devotion variations by the sub dimensions of several variants such as employee politics-management-employee relatons and emotional-progression-normative devotion.In conclusion: A significant relation is discovered between the organizational trust and organizational devotion of the teachers working at Private Education Institutions. The test results show us that while some sub dimensions of demographic variables displays significant differentiation statistically ( p?0.05), the others states no differentiation recorded.