TIMSS 2007 ve eğitim sistemimizin başarısı: Öğretmen ve yönetici görüşleri
TIMSS 2007 and success of our educational system: Views of educators and school administration
  1. Tez No: 264104
  2. Yazar: LEYLA ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHSİN HESAPÇIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 300
Özet
Bu araştırmada İstanbul ilinde TIMSS 2007'ye katılan ilköğretim okullarındaki öğretmen ve yöneticilerin görüşlerine dayalı olarak, ülkemiz öğrencilerinin dünya ortalamasının altında kalmasına neden olan faktörler belirlenerek, bu faktörlere katılım düzeyinin; okul türü, bu okullara ait OYP ortalaması ile fen ve matematik dersi not ortalaması değişkenlerine göre dağılımları incelenmiştir. Çalışma İstanbul ilindeki TIMSS 2007'ye katılan 19 ilköğretim okulundaki 272 öğretmenin katılımıyla gerçekleşmiştir. Araştırmada tarama modeli kullanılmıştır. Veri toplama aracı olarak, araştırmacı tarafından öğretmen ve yönetici görüşlerine dayalı geliştirilen anket kullanılmıştır.Araştırmadan elde edilen verilerin analizinde SPSS programı kullanılmıştır. Örneklem grubunu oluşturan öğretmenlerin görüşleri ülkemiz öğrencilerinin dünya ortalamasının altında kalmasına neden olan faktörlerin belirlenmesi amacıyla frekans ve yüzde gibi betimsel istatistik ve çapraz tablolar kullanılmıştır.Araştırmanın sonucunda; öğretmen ve yöneticilerin görüşlerine dayalı olarak, belirlenen faktörler; program, öğretmen, aile, araç-gereç, yöntem, alt yapı, yönetim ve politika başlığında kategorilere ayrılmıştır. Programdan kaynaklanan nedenlere katılım düzeyinde demografik değişkenlere göre önemli bir dağılım farkı görülmezken, öğretmenden ve alt yapıdan kaynaklanan nedenlere katılım düzeyinde, resmî okul türünde, OYP ortalaması ve matematik dersi not ortalaması düşük olan okullarda katılım düzeyinin daha yüksek olduğu, aileden kaynaklanan nedenlere katılım düzeyinde; resmî okul türünde, OYP ortalaması, fen ve matematik dersi not ortalaması düşük olan okullarda katılım düzeyinin daha yüksek olduğu, araç-gereçten kaynaklanan nedenlere katılım düzeyinde; resmî okul türünde ve OYP ortalaması düşük olan okullarda katılım düzeyinin daha yüksek olduğu, yöntemden, yönetim ve politikadan kaynaklanan nedenlere katılım düzeyinde özel okul türünde, OYP ortalaması ve matematik dersi not ortalaması yüksek olan okullarda katılım düzeyinin daha yüksek olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research thesis is to define the reasons why Turkish elementary school students score lower than the world average, based on views of educators and school administration of the students who joined TIMSS in 2007 in Istanbul; level of agreement with these factors was analyzed with respect to, school type, average level of OYP results, average scores of mathematics and science classes. This study was done among 272 educators from 19 schools in Istanbul which joined TIMSS 2007. Scanning model was used in this study. As means of collection of information a special survey of views and thoughts of educators and school administration was used.In order to analyze data acquired from the research SPSS software was used. For definition of reasons why Turkish students in the sampling group were below world average such statistical and explanatory tables as frequency and percentage were used.Results of the research based on views of educators and school administration were classified as: education program, teachers, families, equipment, methods, infrastructure, management and politics. No serious difference was observed with respect to demographic changes in terms of agreement in reasons which have to do with education program. It was observed that agreement with reasons based on teachers and infrastructure was higher in state schools where OYP average of mathematics classes was lower. Level of agreement with reasons which have to do with family was higher in state schools where OYP average of science and mathematics classes was lower. Level of agreement with reasons connected with equipment was higher in state schools where OYP average was higher. Finally, level of agreement with administrative and political reasons was higher in private schools with higher OYP and mathematics classes average.