Bir eğitsel yazılım değerlendirme formunun geliştirilmesi ve uygulanması
Development and implementation of an educational software evaluation form
- Tez No: 264109
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAVUZ ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu araştırmada bir eğitsel yazılım değerlendirme formunun geliştirilmesi ve geliştirilen form aracılığı ile beş ayrı eğitsel yazılımın değerlendirilmesi amaçlanmıştır.Araştırmanın çalışma grubunu, 2008?2009 eğitim-öğretim yılında Marmara Üniversitesi Eğitim Fakültesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği birinci ve ikinci öğretim lisans programlarına kayıtlı olan 59 üçüncü sınıf öğrencisi oluşturmaktadır.Tarama modeli şeklinde gerçekleştirilen bu araştırmanın işlem basamakları, araştırmacı tarafından geliştirilen Eğitsel Yazılım Değerlendirme Formu (EYDF) Geliştirme Süreci çerçevesinde yürütülmüştür.Bu süreçte elde edilen verilerin istatistiksel çözümlemeleri kapsamında, ortalama, standart sapma, dizi genişliği, Pearson Momentler Korelasyonu, bağımsız grup T-testi, Cronbach Alpha, Spearman Brown ve Guttman Split- Half iç tutarlılık yöntemleri kullanılmıştır.EYDF Geliştirme Süreci kapsamında öncelikle uzman görüşleri ve kuramsal kaynaklar çerçevesinde form maddeleri belirlenmiş ve iki ayrı bölümden oluşan bir taslak form oluşturulmuştur.Daha sonra, oluşturulan taslak formdan, nihai formu elde etmek üzere geçerlik güvenirlik çalışmaları gerçekleşmiştir Geçerlik güvenirlik çalışmalarına yönelik, öncelikle 87 maddeden oluşan taslak formda yer alan her bir maddenin kapsam geçerlik oranları (KGO) belirlenmiştir. Bu kapsamda; formun `evet;hayır' türü 26 maddeden oluşan birinci bölümünden kapsam geçerlik oranı .05 anlamlılık düzeyinin altında olan 3 madde ve formun likert tipi 61 maddeyi kapsayan ikinci bölümünde yer alan 2 madde EYDF'den çıkarılmıştır.KGO analizi sonucunda 82 maddeye indirgenen formun likert tipi özellik taşıyan ikinci bölümünde yer alan 59 madde üzerinden madde analizi çalışmaları yapılmıştır. Madde analizi çalışmaları sonucunda, .05 anlamlılık düzeyinin altında olan 8 madde formdan çıkarılmıştır. Son olarak 51 madde üzerinden gerçekleştirilen iç tutarlılık çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Bu çerçevede formun iç tutarlılık Cronbach Alpha güvenirlik katsayısı 0,909, Spearman Brown güvenirlik katsayısı 0,716 ve Guttman Split-Half güvenirlik katsayısı 0,706 olarak hesaplanmıştır. Tüm bu veriler EYDF'nin geçerliği güvenirliği yüksek bir ölçme aracı olduğunu göstermektedir.Daha sonra, geliştirilen geçerli güvenilir formda yer alan maddelerin ağırlıkları, önem derecelerine göre belirlenmiş ve böylece formun puanlama sistemi oluşturulmuştur.Son olarak da oluşturulan form aracılığı ile beş ayrı matematik eğitsel yazılımı değerlendirilmiştir. EYDF aracılığı ile yapılan değerlendirmeye göre A ve B yazılımlarının genel olarak ?Kullanılabilir? yazılımlar olduğu, C ve E yazılımlarının ?Zayıf? yazılımlar olduğu ve sadece D yazılımının ?Başarılı? bir yazılım olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is, to develop an educational software evaluation form and to evaluate five different educational software via this developed form.The focus group of this research is composed of 59 third grade students that, registered to first and second instruction undergraduate Programme of Marmara University Faculty of Education, Computer Education and Instructional Technology.The process steps of the research have been executed under the framework of Educational Software Evaluation Form Development Process, developed by the researcher. In this sense, first of all, form items have been determined under framework of expert opinion and contextual resources. And then, to obtain the ultimate from the draft form validity and reliability study has been done.In this process, for statically analysis of obtained data, mean, standard division, range, Pearson Moments Correleation, independent sample t-test, Cronbach Alpha, Spearman Brown and Guttman Split-Half internal consistency methods were used.As a reference to the work of validity and reliabilty studies, firstly the Content Validity Ratio of every item which in the draft form that is made up of 87 items has been assessed. In this sense, from the first part of the form which consist of `Yes;No? type 26 items, 3 items which are under the meaning level of .05 Content Validity Ratio and 2 items in the second part which include 61 items of the form?s likert type have been eliminated form the EYDF.After the anlaysis of the Content Validty Ratio, analysis studies have been carried out which take place in the second part of the form, bears 59 likert type items. As a result of the anlysis studies 8 items which are under the .05 meaning level, have been missed eliminated out of the form.Lastly, the internal consistency studies which include 51 items have been executed. In this sense, the form?s internal consistency Cronbach Alpha reliabilty coefficient has been calculated 0,909; Spearman Brown reliabilty coefficient 0,716 and Guttman Split-Half reliabilty coefficient 0,706. All these values suggest that the EYDF scale is a valid and reliable one.Later on, the weight of the items which are in the valid and reliable form have been determined according to their importance degree and thus score system of the form has been made.Lastly, five different educational software have been evaluated via the developed form. As a result of the evaluation via EYDF has been determined that, A and B softwares are generally ?Can be Use?, C and E softwares are ?Poor? and only D software is ?Successful?.