Türk dili ve edebiyatı öğretmenlerinin yapılandırmacı düşünme yeterliliklerinin incelenmesi
The investigation of the efficiency of turkish language and literature teachers on constructivist thinking
  1. Tez No: 264116
  2. Yazar: İSA CEYHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL EKŞİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
  12. Bilim Dalı: Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu araştırmanın amacı Türk Dili ve Edebiyatı öğretmenlerinin yapılandırmacı düşünme yeterliliklerini yaş, cinsiyet, mezun olunan üniversite, bölüm gibi çeşitli değişkenler açısından farklılık gösterip göstermediğini belirlemektir.Yapılan bu araştırmada 2009?2010 eğitim öğretim yılında İstanbul ili Anadolu Yakasında görev yapan Türk Dili ve Edebiyatı öğretmenleri evren olarak belirlenmiştir. Küme örnekleme yoluyla seçilen Kadıköy, Ümraniye, Ataşehir, Sancaktepe, Çekmeköy ve Pendik ilçelerinde resmi liselerde görev yapan gönüllü Türk Dili ve Edebiyatı öğretmenlerinden seçkisiz örnekleme yöntemiyle belirlenen 150 öğretmen bu araştırmanın örneklemini teşkil etmektir. Araştırmada veriler, ?Yapılandırmacı Düşünme Envanteri?nin 150 Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeni tarafından yanıtlanmasıyla elde edilmiştir. Araştırmada elde edilen veriler SPSS 11,0 (Statical Package for The Sosial Science) bilgisayar paket programı kullanılarak çözümlenmiştir. Verilerin analizinde kişisel bilgilerin, yapılandırmacı düşünme yeterliliklerinin seçeneklerinin işaretlenme sıklığını belirlemek amacıyla, frekans, yüzdeler ve aritmetik ortalamaları hesaplanmıştır. Yapılandırmacı düşünme yeterlilikleri konusunda cinsiyet, mezun olunan okul, mezun olunan fakülte arasındaki farkları bulmak için ?t testi? kullanılmıştır. Yapılandırmacı düşünme yeterlilikleri ile meslekteki kıdem arasındaki ilişkiyi tespit etmek için Tek Yönlü Varyans Analizi'nden yararlanılmıştır.Araştırmanın sonucunda Türk Dili ve Edebiyatı öğretmenlerinin yapılandırmacı düşünme yeterliliklerinin incelenen değişkenler açısından anlamlı farklılık göstermediği anlaşılmıştır. Bu araştırmada Türk Dili ve Edebiyatı öğretmenlerinin ?Yapılandırmacı Düşünme Envanteri? alt boyutları arasında kendini kabul ile negatif genelleme, faaliyete yönelik olma, bilinçlilik, hoşgörüsüzlük, çok iyimser ve pollyannacılık arasında; negatif genelleme ile bir yere ait olamama duygusu, faaliyete yönelik olma, bilinçlilik, bireysel batıl inanç, odaklanan düşünce, başkalarına güvenmeme, klişeleşmiş düşünceler, pollyannacılık ve savunmada olma arasında; bir yere ait olamama duygusu ile faaliyete yönelik olma, bilinçlilik, bireysel batıl inanç, odaklanan düşünce, başkalarına güvenmeme, olağanüstü şeylere inanma, çok iyimser, klişeleşmiş düşünceler, pollyannacılık, savunmada olma arasında; faaliyete yönelik olma ile bilinçlilik, odaklanan düşünce, çok iyimser ve pollyannacılık arasında; bilinçlilik ile hoşgörüsüzlük, çok iyimser ve pollyannacılık arasında; bireysel batıl inanç ile odaklanan düşünce, başkalarına güvenmeme, olağanüstü şeylere inanma, çok iyimser, klişeleşmiş düşünceler ve Savunmada Olma arasında; odaklanan düşünce ile başkalarına güvenmeme, hoşgörüsüzlük, çok iyimser, klişeleşmiş düşünceler ve savunmada olma arasında; başkalarına güvenmeme ile hoşgörüsüzlük, olağanüstü şeylere inanma, çok iyimser, klişeleşmiş düşünceler, pollyannacılık ve savunmada olma arasında; hoşgörüsüzlük ile pollyannacılık arasında; olağanüstü şeylere inanma ile savunmada olma arasında ve son olarak da çok iyimser ile klişeleşmiş düşünceler arasında pozitif korelâsyona rastlanmıştır. Aralarında anlamlı pozitif ilişki bulunan bu alt boyutların birlikte değişim gösterdiğini söyleyebiliriz. Bu alt boyutlardan birinin artması/azalması diğerinin de artmasına/azalmasına neden olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to define whether progressive opinion of the Turkish Language and Literature Teachers? skills are different or not according to changeable variations such as age, gender, the university graduated, and department.In this research the Turkish Language and Literature Teachers working in Anatolaian part of İstanbul in 2009- 2010 education and teaching year are decided to be researched. 150 teachers which are decided to be researched, chosed randomly from the volunteer Turkish Language and Literature Teachers working in public high schools in cities Kadıköy, Ümraniye, Ataşehir, Sancaktepe, Çekmeköy, Pendik which are illustrated as groups are the examples of this research. The datas in research were found by explanation of Turkish Language and Literature Teachers of Structure Thought Inventory.The datas which are found in research were analyzed by using computer packet programme SPSS 11,0 (Statical Package for the Social Science). On the analysing of datas frequency,percents and arithmetic averages were calculated for determining the frequency of signing personal informations structure thought skills alternatives. About structure thought skilss ?the test of t? was used to find difeerences between gender, the school graduated, the faculty graduated. To determine the relation betweeen structure thought skills and job seniority we benefited from single direction variance analyse.At the conclusion of research it was defined that structure thought skills of Turkish Language and Literature Teachers have no important variances on the point of analysed changeables. In this research about structure thought skills of Turkish Language and Literature Teachers there is negative generalization between bottom dimensions and acceptance of herself/himself, a negative generalization between to become towards activity,consciousness,intolerance, much optimistic and being polyyanna, there is a positive correlation between the emotion of being not belong to somewhere, become towards activity,consciousness, individual false beliefs, the opinion concentrated,not depend on others, opinions to become a cliche, being polyyanna and defending own;between being not belong to somewhere and become towards activity, consciousness, individual false beliefs, the opinion concentrated, not depend on others, to believe in etraordinary things, much optimistic, opinions to become a cliche, being polyyanna and defending own; between to become towards activity,consciousness, the opinion concentrated, much optimistic. being polyyanna; between consciousness and intolerance, much optimistic. being polyyanna; between individual false beliefs and the opinion concentrated, not depend on others, to believe in etraordinary things, much optimistic, opinions to become a cliche and defending own; between the opinion concentrated and not depend on others, intolerance, much optimistic, opinions to become a cliche, defending own; not depend on others and intolerance, to believe in etraordinary things,much optimistic, opinions to become a cliche, being polyyanna,defending own; intolerance and being polyyanna; between to believe in etraordinary things and defending own; finally between much optimistic and opinions to become a cliche. We can say that these bottom dimensions which have positive relation shows differences together. If one of these bottom dimensions lows or increases, the other is also lows or increases.