Okul Öncesi Dönem Çocuklarında(4-6 Yaş) saldırganlık davranışını etkileyen faktörlerin çeşitli değişkenlre göre incelenmesi study of the factor affectinf the aggressiveness behaviour of the preschool education children (age of 4 to 6) according to several variables (such as age, educational circumstances, social communication devices etc)
- Tez No: 264132
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NECLA TUZCUOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Bölümü
- Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Bu araştırma, okul öncesi dönem çocuklarında(4-6 yaş) saldırganlık davranışını etkileyen faktörlerin çeşitli değişkenlere göre incelenmesi amacıyla ilişkisel tarama modelinde gerçekleştirilmiştir. sosyo-demografik değişkenlere göre, anne-baba tutumlarının çocuklardaki saldırganlık davranışını farklılaştırıp farklılaştırmadığı incelenmiştir. ayrıca anne-baba tutumlarının sosyo-demografik değişkenler göz önüne alınarak saldırganlık davranışı arasında ilişki olup olmadığı incelenmiştir. yine çocukların saldırganlık davranışlarının sosyo-demografik özelliklerine göre farklılaşıp farklılaşmadığı ve saldırganlık davranışı ile sosyo-demografik özellikler arasında ilişki olup olmadığı da incelenmişir.
Özet (Çeviri)
this study performed with the model of related surveillance for examination of the factors affecting the aggressiveness behaviıour of the preschool education children(age of 4 to6) according to several variables. we studied on the manner of parents whether it changed the aggressiveness of children according to social-demographic variables. furthermore the relation between the aggressiveness and the parential manners and the whether change of aggressiveness behaviour of children was determined according to social demographic variables. finally the relation between the aggressivness behaviour and social demographic variables were studied.