4-5 yaş çocukların sosyal beceri ve problem davranışlarının annelerin okul öncesi eğitime katılımları açısından incelenmesi
Study of 4-5 years old children's social skills and problem behaviors in terms of mothers participation in pre-school education
- Tez No: 471817
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZARİFE SEÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu araştırma da annelerin okul öncesi eğitime katılım düzeylerine göre, 4-5 yaş çocukların sosyal beceri ve problem davranışları puanlarının farklılaşıp farklılaşmadığı incelenmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu, Konya İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı il merkezinde bulunan resmi okul öncesi eğitim kurumlarına devam eden 4-5 yaş grubu çocuklar ve anneleri oluşturmuştur. Araştırmaya 4 yaşından 147 çocuk, 5 yaşından 217 çocuk olmak üzere toplam 364 çocuk ve annesi katılmıştır. Araştırma genel tarama modeli çerçevesinde yürütülmüştür. Araştırmada veriler, Kişisel Bilgi Formu, Anasınıfı ve Anaokulu Davranış Ölçeği ve Aile Katılım Ölçeği kullanılarak veriler elde edilmiştir. Kişisel Bilgi Formu araştırmacılar tarafından geliştirilmiştir. Anasınıfı ve Anaokulu Davranış Ölçeği ise Merrell (1994) tarafından geliştirilmiş olup geçerlilik güvenirlik çalışması Seçer, Çeliköz, Koçyiğit, Seçer ve Kayılı (2009) tarafından yapılmıştır. Aile Katılım Ölçeği de Fantuzzo, Tighe ve Childs (2000) tarafından geliştirilmiş olup geçerlilik güvenirlik çalışması Gürşimsek (2003) tarafından yapılmıştır. Araştırmadan elde edilen veriler“Student t testi”kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma bulguları incelendiğinde, annelerin okul öncesi eğitime katılım düzeylerine göre (ev temelli, okul temelli ve okul aile işbirliği temelli) çocukların sosyal becerileri (sosyal işbirliği, sosyal etkileşim, sosyal bağımsızlık) ve problem davranışları (ben merkezci, dikkat problemi, saldırganlık, içe kapanıklık, kaygı) puan ortalamalarının farklılaştığı görülmüştür. Araştırmadan elde edilen sonuçlar aşağıda sunulmuştur. 1- Annelerin ev temelli katılım düzeylerine göre çocukların sosyal işbirliği ve sosyal etkileşim puan ortalamaları arasında anlamlı farklılık bulunmuştur. Sosyal bağımsızlık puan ortalamaları arasında ise anlamlı farklılık bulunmamıştır. 2- Annelerin okul temelli katılım düzeylerine göre çocukların sosyal işbirliği, sosyal etkileşim ve sosyal bağımsızlık puan ortalamalarında anlamlı düzeyde farklılık bulunmamıştır. 3- Annelerin okul aile işbirliği temelli katılım düzeylerine göre çocukların sosyal işbirliği, sosyal etkileşim ve sosyal bağımsızlık puan ortalamaları arasında anlamlı düzeyde farklılık bulunmamıştır. 4- Annelerin ev temelli katılım düzeylerine göre çocukların dikkat problemi, saldırganlık ve içe kapanıklık problemleri puan ortalamaları arasında anlamlı farklılık varken ben merkezci, kaygı problemleri puan ortalamaları arasında anlamlı farklılık bulunmamıştır. 5- Annelerin okul temelli katılım düzeylerine göre çocukların ben merkezci, dikkat problemi, saldırganlık, içe kapanıklık ve kaygı problemleri puan ortalamaları arasında anlamlı farklılık bulunmamıştır. 6- Annelerin okul aile işbirliği temelli katılım düzeylerine göre çocukların ben merkezci, dikkat problemi, saldırganlık, içe kapanıklık ve kaygı problemleri puan ortalamaları arasında anlamlı farklılık bulunmamıştır. Araştırma sonuçları doğrultusunda annelerin okul öncesi eğitime katılımlarının desteklenmesi gerektiği söylenilebilir. Okul öncesi öğretmenleri okul öncesi eğitime katılım hususunda anneleri cesaretlendirmelidir. Ayrıca annelerin okul öncesi eğitime katılımın önemi ile ilgili eğitim almaları önerilebilir.
Özet (Çeviri)
This study investigates whether the social skills and problem behaviors scores of 4-5 year-old children differ according to the participation levels of mothers to the pre-school education. Working party of the study consists of the children and their mothers of the 4-5 age group who have attended the pre-school education institutions registered with Konya Provincial Directorate of National Education . A total of 364 children and mothers, 147 children aged 4 years and 217 children aged 5 years, participated in the research executed within the framework of the scan model. Data were collected in the study by using the Personal Information Form, Nursery School and Kindergarten Behavior Scale and Family Participation Scale. The Personal Information Form was developed by researchers. Behavioral Scale was developed by Merrell (1994) and validity-reliability study was carried out by Seçer, Çeliköz, Koçyiğit, Seçer and Kayılı (2010). Family Participation Scale was developed by Fantuzzo, Tighe and Childs (2000) and the validity- reliability study was done by Gürşimşek (2003). The data obtained in the study were analyzed with the“Student t test”. When research findings are examined, it is observed that the the average scores of social competences (social co-operation, social interaction, social independence) and problem behaviors (self-centered, attention problem, aggression, intolerance, anxiety) of children were different according to the participation levels of their mothers to the pre-school education (home based, school based , school-family collaboration based ). The results obtained from the research were interpreted. 1 - There was a significant difference between the average scores of social co-operation and social interaction points of children according to the home-based participation levels of their mothers. There was no significant difference between the average scores of social independence scores. 2. There was no significant difference in the average scores of social co-operation, social interaction and social independence of children according to the school-based participation levels of their mothers. 3. There was no significant difference between the average scores of social co-operation, social interaction and social independence of children according to the participation levels of their mothers based on school -family cooperation. 4. There was a significant difference between the mean scores of attention problem, aggression and introversion problems of children according to home - based participation levels of their mothers, but there was no significant difference between the mean scores of the self - centered anxiety problems. 5- According to the school-based participation levels of their mothers, there was no significant difference between the mean scores of the children's self-centered, attention problem, aggression, introversion and anxiety problems. 6. There was no significant difference between the average scores of children's self-centered, attention problem, aggression, introversion and anxiety problems according to the participation levels of their mothers based on school -family cooperation. According to the results of the research, it can be said that the participation of mothers to the pre-school education should be supported. Pre-school teachers should encourage the mothers to participate in pre-school education. It may also be advisable for mothers to be educated about the importance of pre-school education participation.