İl özel idareleri üzerinde idari vesayet denetimi
Administrative tutelage supervision over specific provincial administrations
  1. Tez No: 264154
  2. Yazar: SENCER ABDULLAH AKKOYUNLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİHAT BULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 202
Özet
İl özel idareleri Türk idari teşkilatında belediyeler ile köyler yanında varlığını sürdüren mahalli idare birimleridir. İl sınırları içerisinde yaşayan halkın mahalli müşterek nitelikteki ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla kurulan bu idari birimler çeşitli şekillerde denetime tabi tutulmaktadır. Diğer idari kuruluşlarında olduğu gibi mahalli idareler üzerindeki denetim şekilleri genellikle, siyasi denetim, yargısal denetim, halk denetimi, ombudsman denetimi, mali denetim ve idari denetim başlıkları altında incelenmektedir. Dolayısıyla il özel idareleri bir türünü oluşturduğu mahalli idareler bakımındangeçerli olan denetim şekillerine konu olmaktadır.İdari denetim türlerinden birisi olan idari vesayet denetimi, mahalli idarelerin merkezi idare tarafından kanunda öngörülen hallerde ve şekilde denetlenmesidir. Bu denetim mahalli idarelerin işlemleri, organları ve personeli üzerinde gerçekleştirilmektedir. İl özel idareleri mahalli idare kuruluşları olarak merkezi idare tarafından idari vesayet denetimine tabi tutulmaktadır.Türk idari teşkilatında uzun bir geçmişe sahip olan il özel idareleri başta 5302 sayılı İl Özel İdaresi Kanunu'nda öngörülen haller olmak üzere, işlemleri, organları ve personeli bakımından idari vesayet denetimine konu olmaktadır.
Özet (Çeviri)
Provisional special administrations are local administrations and which are survival with municipality and bourg. This organs establish to satisfy people who live in there. Like other administration establishments, local administrations have controlled by supervision controlled, judicial review, public controlled, ombudsman controlled, financial audit and govermental controlled.Administrative tutelage, which is a form of administrative controlled species, is local administrations and they are controlled by central administration. This control is course of local administrations operations, organs and their staff members.Turkish administrative organisations, which have a long past, are controlled by administrative tutelage with their operations, organs and staff members. They are controlled in 5302 numbered Special Provisional Administration Law.